PGE Kulturalna Grupa Energetyczna

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO BYWANIA
Kampania PGE „Zapraszamy wszystkich do bywania” zachęca i inspiruje do uczestniczenia i korzystania z kultury. Ideą kampanii jest budowanie przekonania, że kontakt z kulturą wyzwala wyobraźnię i inspiruje a kultura jest dla wszystkich.
Kampania jest również wyrazem podejścia PGE do mecenatu kultury, w którym największa Grupa Energetyczna w Polsce chce uczestniczyć w sposób aktywny i angażujący.

Współpraca z PGE jest jedną z najważniejszych dla Zamku Królewskiego na Wawelu
PGE jest Partnerem Edukacyjnym – obejmuje jeden z najważniejszych obszarów działalności Zamku Królewskiego na Wawelu. Jest to, można powiedzieć, najprężniej i najszybciej rozwijający się obszar działalności nie tylko Wawelu, ale i wielu muzeów w Polsce - mówi Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dr hab. Andrzej Betlej, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Sponsorujemy

Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu zgodnie z nową strategią „Wawel Otwarty”, zmienia nie tylko historyczny wystrój, ale także sposób prezentacji cennych zabytków ze słynnymi arrasami czy Szczerbcem (mieczem koronacyjnym królów Polski) na czele.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Warszawy. Nowoczesne muzeum historyczne upamiętniające największą akcję zbrojną podziemia podczas II wojny światowej. Multimedialne wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedza rocznie ponad pół miliona osób.

Muzeum Narodowe w Warszawie
Od 160 lat Muzeum Narodowe w Warszawie to jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, a Galeria Sztuki XIX wieku, której Mecenasem jest PGE, prezentuje zbiory najwybitniejszych polskich artystów.

Muzeum Narodowe w Lublinie
Jedna z najstarszych i największych instytucji kultury we wschodniej Polsce. To tutaj - w murach lubelskiego zamku - w 1569 roku przypieczętowano akt połączenia Polski i Litwy w Rzeczpospolitą Obojga Narodów, o czym przypomną obraz Jana Matejki "Unia Lubelska”, prezentowany w lubelskim muzeum.

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Powstała jako pierwsza w Polsce po II wojnie światowej. W Europie i świecie Filharmonia Krakowska obecna jest od przeszło 40 lat. Jej zespoły koncertowały w ponad 30 krajach.

Centrum Rzeźby Polskiej - Orońsko
Ośrodek Rzeźbiarski działa w zespole pałacowo-parkowym w Oroński od 1965 roku, od 1981 roku pod nazwą Centrum Rzeźby Polskiej. Centrum dysponuje przestrzenią ekspozycyjną o ciekawych walorach architektonicznych i krajobrazowych. Tworzą ją Muzeum Rzeźby Współczesnej oraz galerie rozlokowane na obszarze parku krajobrazowego - "Kaplica" "Wozownia" i "Oranżeria".

Muzeum Narodowe w Krakowie
Jedna z najstarszych i największych instytucji muzealnych w Polsce. Muzeum zostało powołane do życia w 1879 roku. Muzeum jest placówką o największej liczbie kolekcji (milion eksponatów), budynków (12 oddziałów) i stałych galerii.

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Jedna z najstarszych instytucji muzealniczych w Polsce. Muzeum powstało w 1870 roku, a dziś zbiory liczą około 62 tysiące obiektów, od sztuki dawnej po współczesną. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, tkaniny, fotografie, a także przedmioty sztuki użytkowej, wzornictwo czy meble.

Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
Filharmonia swojej aktywności nie ogranicza do muzyki poważnej. Śmiało sięga też po inne gatunki muzyczne. Nie stroni od wykonań muzyki rozrywkowej, filmowej, teatralnej. Współpracuje także z muzykami jazzowymi. Wspólnie z partnerami zagranicznymi uczestniczy w realizacji znaczących, międzynarodowych projektów kulturalnych, promujących twórczość muzyczną, kulturę narodową i integracyjne wartości działalności artystycznej

Filharmonia Śląska
Niemal 200 koncertów oraz blisko 1500 audycji muzycznych dla przedszkoli i szkół rocznie. Wszechstronny repertuar w wykonaniu trzech zespołów Filharmonii Śląskiej, obejmujący muzykę niemal wszystkich epok, zadowoli każdego melomana.

Opera i Filharmonia Podlaska
Miejsce łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej, jest miejscem wystaw, konferencji i pokazów. OiFP jest miejscem wydarzeń skierowanych do szerokiej grupy odbiorców. Oprócz wydarzeń repertuarowych, odbywają się tu przedsięwzięcia takie jak np. Międzynarodowe Targi Książki, Noc Muzeów, spotkania autorskie czy spotkania z artystami jak Zlot Fanów „Upiora w operze”.

Filharmonia Zielonogórska
Została założona w 1974 w oparciu o Zielonogórską Orkiestrę Symfoniczną, działającą od 1956 roku. W Filharmonii dorocznym wydarzeniem artystycznym są marcowe Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Wschód - Zachód”, które odbywają się w wielu miastach po polskiej i niemieckiej stronie granicy.

Filharmonia Narodowa w Warszawie
Zajmuje wzniesiony na początku XX w. budynek przy ul. Jasnej 5. Gmach, wzorowany na Operze Paryskiej, nosi cechy neorenesansu i neobaroku europejskiego. To właśnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie od 1955 organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Jedna z najnowocześniejszych instytucji w Polsce, która przyciąga nie tylko architektonicznymi walorami, lecz także nieszablonowym podejściem do muzyki. Na co dzień biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji.

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Filharmonia mieści się w nowoczesnym obiekcie usytuowanym w samym centrum miasta, tuż przy malowniczym Kanale Młynówka. Repertuar zadowoli zarówno melomanów o wyszukanych gustach, stawiających na muzykę klasyczną, jak i tych, którzy poszukują czegoś lżejszego: jazzu, operetki czy muzyki popularnej, ale w doskonałym wydaniu.

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego
Jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej. Celem instytucji jest propagowanie wśród mieszkańców Dolnego Śląska i osób odwiedzających Wrocław aktywnego udziału w życiu kulturalnym.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Na przestrzeni swojej 36-letniej działalności dała około dwóch i pół tysiąca koncertów we wszystkich znaczących miastach Polski oraz w wielu krajach Europy. Zespół wpisał się na stałe w kulturalny krajobraz miasta, poprzez organizowanie koncertów dla mieszkańców Torunia i sławiąc jego imię na licznych tournée krajowych i zagranicznych.

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
Filharmonia pełni rolę centrum kultury muzycznej Podkarpacia i jest jedną z wiodących instytucji artystycznych w Polsce. W sali koncertowej Filharmonii odbywają się koncerty symfoniczne, koncerty kameralne oraz spektakle baletowe, operowe, operetkowe i musicalowe. Filharmonia jest również organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Filharmonia odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Założona w Lublinie w 1944 roku, w swoim repertuarze ma utwory od muzyki barokowej po muzykę współczesną.

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach
Filharmonia mieści się w gmachu Międzynarodowego Centrum Kultury. Pierwsza orkiestra symfoniczna, wyłoniona z Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów, powstała w 1920 roku.

Filharmonia Gorzowska
To najmłodsza instytucja kultury w Gorzowie Wielkopolskim i jedna z najmłodszych filharmonii w Polsce. Dzięki znakomitej ofercie koncertowej i nieszablonowej koncepcji architektonicznej jest obecnie jednym z najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc w mieście.

Opera Nova w Bydgoszczy
Wyjątkowy teatr operowy, pełniący również rolę teatru muzycznego. Jedna z 10 scen operowych w Polsce oraz jedyny tego typu teatr w województwie kujawsko – pomorskim.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Jedyna w Europie sala koncertowa która mieści się w budynkach dawnej Elektrociepłowni „Ołowianka”. Budynek z cegły zachwyca dekoracyjną neogotycką fasadą zdobioną rozetami, flankami, wieżyczkami, a nawet dwiema basztami.