Meta Pixel script image

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach

Historia zespołu sięga 1920 roku, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna wyłoniona z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Po wojnie część jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfoniczne. Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945 r.

Status filharmonii nadano orkiestrze w 1968 r. dzięki Karolowi Anbildowi, który prowadził ją w latach 1957-90. Z jego inicjatywy w 1964 r. powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, a w 1984 r. powołano Chór Filharmonii. W 1998 r. instytucja została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. W styczniu 2012 Filharmonia otrzymała nową siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zespół, w skład którego wchodzi ok. 80 muzyków, koncertował m. in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Południowej.

Na swoim koncie artystycznym Orkiestra ma nagrania radiowe, DVD, a także nagrania płytowe, m.in. cykl Album Polski oraz We Are From Here i Muzyka na otwarcie nowej siedziby.