Meta Pixel script image

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska to unikatowa w skali kraju instytucja, jedyna o podwójnym, operowo-filharmonicznym, profilu działania. Jest największym i najważniejszym centrum kulturalnym w województwie podlaskim. Od chwili otwarcia w 2012 roku odbyło się tu 27 premier. Co roku Operę odwiedza ok. 160 tys. widzów. Cyklicznie organizowany jest tu Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.

Zespół Opery i Filharmonii Podlaskiej liczy 101 instrumentalistów i 64 artystów chóru. W 2021 r. udało się tu także utworzyć kilkuosobowy zespół baletowy, którego tancerze biorą udział w najnowszych produkcjach OiFP. Orkiestra OiFP pod kierownictwem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka występuje gościnnie w kraju i za granicą. Repertuar zespołu składa się z największych dzieł światowej literatury symfonicznej, muzyki współczesnej, a w ostatniej dekadzie wzbogacił się także o dzieła operowe i musicalowe.  Za dokonania fonograficzne zespół wyróżniony został licznymi nagrodami.

Chór OiFP działa od 2006 r. pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej i jest uznawany za jeden z najlepszych zespołów w Polsce. Ma w swoim repertuarze wykonania koncertowe oper, a także największe dzieła muzyki sakralnej różnych epok i utwory kompozytorów współczesnych. Koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w najbardziej prestiżowych festiwalach. Ma na koncie wiele nagrań i nagród; za album „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród płytowych świata ICMA 2018 (International Classical Music Award).