Meta Pixel script image

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie jest jedną z największych i najstarszych instytucji muzealnych w Polsce. Zostało powołane do życia w 1879 roku. Muzeum jest placówką o największej liczbie kolekcji (milion eksponatów), budynków (12 oddziałów) i stałych galerii.

Poza siedzibą główną, Muzeum posiada 12 oddziałów, m.in. :​​​​​

  • Sukiennice – pierwsza siedziba Muzeum, mieszcząca Galerię Sztuki Polskiej XIX Wieku. Tu możemy zobaczyć pierwszy eksponat Muzeum: obraz Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona”. 
  • Muzeum Biograficzne Stanisława Wyspiańskiego, najwybitniejszego artysty polskiego modernizmu, znajduje się w budynku Starego Spichlerza.
  • Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego posiada bezcenną, liczącą 100 tysięcy egzemplarzy kolekcję numizmatów, w tym najlepszy na świecie zbiór numizmatów polskich.
  • Muzeum Książąt Czartoryskich posiada  jedną z najcenniejszych kolekcji w Europie: Damę z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, jak również wiele innych arcydzieł nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej. Kolekcja Książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w 2016 roku.