PGE Kulturalna Grupa Energetyczna
Sponsorujemy
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Jedna z najstarszych instytucji muzealniczych w Polsce. Muzeum powstało w 1870 roku, a dziś zbiory liczą około 62 tysiące obiektów, od sztuki dawnej po współczesną. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, tkaniny, fotografie, a także przedmioty sztuki użytkowej, wzornictwo czy meble.
Muzeum Narodowe w Kielcach
Muzeum Narodowe w Kielcach ma główną siedzibę w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, jednej z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. W kolekcji muzeum znajdują się cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, literatury, archeologii i przyrody. Muzeum posiada pięć oddziałów, z których trzy mają status Pomnika Historii.
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu zgodnie z nową strategią „Wawel Otwarty”, zmienia nie tylko historyczny wystrój, ale także sposób prezentacji cennych zabytków ze słynnymi arrasami czy Szczerbcem (mieczem koronacyjnym królów Polski) na czele.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Jedna z najstarszych i największych instytucji muzealnych w Polsce. Muzeum zostało powołane do życia w 1879 roku. Muzeum jest placówką o największej liczbie kolekcji (milion eksponatów), budynków (12 oddziałów) i stałych galerii.
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jedna z najstarszych i największych instytucji kultury we wschodniej Polsce. To tutaj - w murach lubelskiego zamku - w 1569 roku przypieczętowano akt połączenia Polski i Litwy w Rzeczpospolitą Obojga Narodów, o czym przypomną obraz Jana Matejki "Unia Lubelska”, prezentowany w lubelskim muzeum.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Od 160 lat Muzeum Narodowe w Warszawie to jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Gromadzi zbiory sztuki starożytnej, malarstwa polskiego od XIII wieku, a także malarstwa obcego. Dzieła ze zbiorów Muzeum można oglądać w Gmachu Głównym i jego czterech oddziałach.
Opera i Filharmonia Podlaska
Miejsce łączy działalność opery, filharmonii, teatru i sceny estradowej jako Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku będąc również miejscem wystaw, konferencji i pokazów. OiFP jest miejscem wydarzeń skierowanych do szerokiej grupy odbiorców. Oprócz wydarzeń repertuarowych, odbywają się tu przedsięwzięcia takie jak np. Międzynarodowe Targi Książki, Noc Muzeów, spotkania autorskie czy spotkania z artystami jak Zlot Fanów „Upiora w operze”.
Polska Filharmonia Bałtycka
Jedyna w Europie sala koncertowa która mieści się w budynkach dawnej Elektrociepłowni „Ołowianka”. Ceglany budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zachwyca dekoracyjną neogotycką fasadą zdobioną rozetami, flankami, wieżyczkami, a nawet dwiema basztami.
Filharmonia Gorzowska
To najmłodsza instytucja kultury w Gorzowie Wielkopolskim i jedna z najmłodszych filharmonii w Polsce. Dzięki znakomitej ofercie koncertowej i nieszablonowej koncepcji architektonicznej jest obecnie jednym z najciekawszych i najatrakcyjniejszych miejsc w mieście.
Filharmonia Dolnośląska
Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze w swojej aktywności nie ogranicza do muzyki poważnej. Śmiało sięga też po inne gatunki muzyczne. Nie stroni od wykonań muzyki rozrywkowej, filmowej, teatralnej. Współpracuje także z muzykami jazzowymi. Wspólnie z partnerami zagranicznymi uczestniczy w realizacji znaczących, międzynarodowych projektów kulturalnych, promujących twórczość muzyczną, kulturę narodową i integracyjne wartości działalności artystycznej
Filharmonia Śląska
Niemal 200 koncertów oraz blisko 1500 audycji muzycznych dla przedszkoli i szkół rocznie. Wszechstronny repertuar w wykonaniu trzech zespołów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, obejmujący muzykę niemal wszystkich epok, zadowoli każdego melomana.
Filharmonia Świętokrzyska
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach mieści się w gmachu Międzynarodowego Centrum Kultury. Pierwsza orkiestra symfoniczna, wyłoniona z Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów, powstała w 1920 roku.
Filharmonia Krakowska
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie powstała po II wojnie światowej - jako pierwsza w Polsce. W Europie i świecie Filharmonia Krakowska obecna jest od przeszło 40 lat, a jej zespoły koncertowały w ponad 30 krajach.
Filharmonia Lubelska
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Założona w 1944 roku, w swoim repertuarze ma utwory od muzyki barokowej po muzykę współczesną.
Filharmonia Łódzka
Oprócz koncertów symfonicznych, oratoryjnych, kameralnych, organowych i recitali, w siedzibie Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbywają się warsztaty edukacyjne i koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, cykl spotkań z artystami „Nasłuchiwanie” połączony z mini recitalami czy transmisje z Metropolitan Opera. Rocznie to blisko 200 wydarzeń. Od ćwierć wieku Filharmonia organizuje Wędrowny Festiwal „Kolory Polski”, który stanowi oryginalną formę turystyki muzycznej, łączącą zwiedzanie z obcowaniem ze sztuką.
Filharmonia Opolska
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera mieści się w nowoczesnym obiekcie usytuowanym w samym centrum miasta, tuż przy malowniczym Kanale Młynówka. Repertuar zadowoli zarówno melomanów o wyszukanych gustach, stawiających na muzykę klasyczną, jak i tych, którzy poszukują czegoś lżejszego: jazzu, operetki czy muzyki popularnej, ale w doskonałym wydaniu.
Filharmonia Podkarpacka
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pełni rolę centrum kultury muzycznej Podkarpacia i jest jedną z wiodących instytucji artystycznych w Polsce. W sali koncertowej Filharmonii odbywają się koncerty symfoniczne, koncerty kameralne oraz spektakle baletowe, operowe, operetkowe i musicalowe. Filharmonia jest również organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.
Filharmonia Szczecińska
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie to jedna z najnowocześniejszych instytucji w Polsce, która przyciąga nie tylko architektonicznymi walorami, lecz także nieszablonowym podejściem do muzyki. Na co dzień biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji.
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Na przestrzeni swojej 36-letniej działalności dała około dwóch i pół tysiąca koncertów we wszystkich znaczących miastach Polski oraz w wielu krajach Europy. Zespół wpisał się na stałe w kulturalny krajobraz miasta, poprzez organizowanie koncertów dla mieszkańców Torunia i sławiąc jego imię na licznych tournée krajowych i zagranicznych.
Filharmonia Narodowa w Warszawie
Zajmuje wzniesiony na początku XX w. budynek przy ul. Jasnej 5. Gmach, wzorowany na Operze Paryskiej, nosi cechy neorenesansu i neobaroku europejskiego. To właśnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie od 1955 roku organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.
Narodowe Forum Muzyki
NMF im. Witolda Lutosławskiego jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej. Celem instytucji jest propagowanie wśród mieszkańców Dolnego Śląska i osób odwiedzających Wrocław aktywnego udziału w życiu kulturalnym.
Filharmonia Zielonogórska
Została założona w 1974 w oparciu o Zielonogórską Orkiestrę Symfoniczną, działającą od 1956 roku. W Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda dorocznym wydarzeniem artystycznym są marcowe Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Wschód - Zachód”, które odbywają się w wielu miastach po polskiej i niemieckiej stronie granicy.