Komunikaty prasowe
PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła umowę z LG Energy Solution Wrocław na budowę Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh. Wartość umowy wyniosła 1,555 mld zł brutto. Zakończenie budowy przewidziane jest na drugi kwartał 2027 roku.
W Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, rozpoczęto tzw. „rozruch na gorąco” nowego, niskoemisyjnego źródła ciepła. 19 lutego odbyła się pierwsza synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną. Przekazanie inwestycji do eksploatacji planowane jest w II kwartale 2025 roku.
Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe. To jedno z największych tego typu urządzeń w Europie, które od 2027 roku zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla 2 mln odbiorców w Polsce.
Filtry
Wydawnictwo Biały Kruk przy wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Fundacji PGE wydało album „Pamięć Warszawy”. Publikacja jest poświęcona losom Warszawy i jej mieszkańców podczas II wojny światowej, przedstawionych przez pryzmat tzw. Tablic Tchorka. Te rozsiane po całej Warszawie pomniki są świadectwem zbrodni niemieckich na jej mieszkańcach. Publikacja łączy w sobie archiwalne zdjęcia z codziennego życia przedwojennej Warszawy z kontrastującymi obrazami późniejszego czasu strachu, represji i niemieckiego terroru.
PGE Polska Grupa Energetyczna zakupiła i przekazała do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego zbiór oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Rękopisy i druki ulotne, wchodzące w skład zbioru dokumentów, zostaną udostępnione zwiedzającym w wydzielonej części Muzeum.
Agencja ratingowa Moody’s Investors Service utrzymała długoterminowy rating dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej na poziomie Baa1, jednocześnie zachowana została stabilna perspektywa ratingu.
W 2020 roku działalność społeczna PGE koncentrowała się przede wszystkim na działaniach wspierających walkę z pandemią koronawirusa. PGE zapoczątkowała także ogólnopolską kampanię „Polskie – kupuję to!” – promującą patriotyzm konsumencki i zachęcającą Polaków do wybierania lokalnych producentów i usługodawców. Ważnym elementem aktywności CSR-owej PGE było także wsparcie seniorów i działalność patriotyczna. Potwierdzeniem społecznego zaangażowania PGE było uplasowanie się po raz trzeci na pozycji Lidera Społecznej Odpowiedzialności, zajmując pierwsze miejsce w Rankingu Odpowiedzialnych Firm w kategorii: paliwa, energetyka i wydobycie. Grupa uzyskała także piątą pozycję w klasyfikacji generalnej XIV edycji zestawienia, w którym badana jest jakość zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu.
Przedstawiciel PGE wziął udział w seminarium dot. nadchodzącej reformy EU ETS i bardziej sprawiedliwego rozdziału kosztów transformacji, zorganizowanym przez brukselski think-tank ERCST. W debacie pn. „Preparing for the review of the EU ETS – use and division of revenues & reflections on the December EUCO conclusions” uczestniczyło ponad 200 osób, m.in. wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceprezes PGE ds. regulacji Wanda Buk oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, organizacji ekologicznych i przemysłu.
W dniu 21 stycznia 2021 r. została zawarta pierwsza transakcja na wtórnym rynku mocy na Platformie POOM. Platforma Obrotu Obowiązkami Mocowymi została stworzona przez PGE Dom Maklerski jako miejsce kojarzenia podmiotów na wtórnym rynku mocy.
Trzy największe polskie firmy energetyczne podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy przyszłych projektach morskich farm wiatrowych. Spółki dostrzegają wartość sektora morskiej energetyki wiatrowej dla rozwoju polskiej gospodarki oraz zwiększenia stopnia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
PGE S.A. wspólnie z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym GK PGE, który reprezentuje 64 związki zawodowe, ustaliło kwestie dotyczące etatyzacji w Grupie Kapitałowej PGE.
Fundacja PGE wspiera montaż paneli fotowoltaicznych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu, ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla w parku. Projekt realizowany jest w ramach akcji PGE Lasy Pełne Energii.
Nawet ponad 400 miliardów euro trzeba będzie przeznaczyć do 2030 roku na inwestycje w sieci dystrybucyjne energii elektrycznej w całej Europie by zrealizować zieloną transformację energetyczną. Tak wynika z pierwszego w historii wspólnego raportu przygotowanego przez Eurelectric oraz E.DSO przy współpracy z Monitor Deloitte, pokazującego kompleksowo kierunki zmian i związane z tym potrzeby inwestycyjne Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w UE. W pracach nad dokumentem „Łącząc punkty: inwestycje w sieć dystrybucyjną jako zasilenie transformacji energetycznej” wykorzystano szczegółowe dane dot. Niemiec, Danii, Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, Polski, Francji, Włoch, Irlandii i Węgier.
Informujemy, że z dniem 11 stycznia 2021 r. Pan Marcin Kowalczyk złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGE Dystrybucja S.A. w wyniku powołania przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina na stanowisko Szefa Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Nową funkcję Marcin Kowalczyk obejmuje 11 stycznia 2021 r.