PGE podpisała z LG Energy Solution Wrocław umowę na budowę jednego z największych magazynów energii elektrycznej w Europie

PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła umowę z LG Energy Solution Wrocław na budowę Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh. Wartość umowy wyniosła 1,555 mld zł brutto. Zakończenie budowy przewidziane jest na drugi kwartał 2027 roku.
Zgodnie z umową, pojemność nominalna magazynu wyniesie ok. 981 MWh, moc osiągalna w kierunku rozładowania 262,2 MW, a w kierunku ładowania 269,4 MW.
Bateryjny magazyn energii w Żarnowcu będzie zlokalizowany w województwie pomorskim, w pobliżu największej w Polsce Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, należącej do PGE Energia Odnawialna, która będzie odpowiedzialna za nadzór nad realizacją tego projektu. Projekt otrzymał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej oraz posiada umowę przyłączeniową do krajowego systemu elektroenergetycznego. Wcześniej, w grudniu ub.r. uzyskał on 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy na rok 2029. W ramach finasowania projektu Grupa PGE będzie aplikować o środki z KPO.
PGE konsekwentnie rozwija program magazynowania energii. Już teraz jest liderem w magazynowaniu energii, posiadając blisko 90% udział w elektrowniach szczytowo-pompowych. Grupa posiada także dwa bateryjne magazyny energii. W 2020 r. PGE oddała do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Natomiast w 2021 roku PGE Energia Odnawialna uruchomiła na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. PGE Energetyka Kolejowa wybudowała magazyn energii w Garbcach koło Wrocławia o mocy 5,5 MW i pojemności użytecznej 1,2 MWh, który jest największym magazynem energii pracującym na potrzeby trakcyjne w Europie. PGE prowadzi także prace nad bateryjnym magazynem energii w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim o mocy 400 MW i pojemności nie mniejszej niż 800 MWh, której oddanie do użytkowania planowane jest na 2029 rok. Magazyn Energii Gryfino podobnie jak magazyn w Żarnowcu uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy, zakładający uruchomienie instalacji najpóźniej w roku 2029. PGE planuje także budowę 26 rozproszonych magazynów energii elektrycznej o mocach od 2 MW do 10 MW, rozlokowanych na terenie pięciu województw (mazowieckie, podkarpackie, łódzkie, lubelskie, podlaskie).
Firma LG Energy Solution, spółka wydzielona z LG Chem, to wiodący globalny producent baterii litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, technologii informatycznych i systemów magazynowania energii. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu w rewolucyjnej technologii akumulatorów oraz szeroko zakrojonym pracom badawczo-rozwojowym (R&D) firma jest największym na świecie posiadaczem ponad 69 600 patentów związanych z akumulatorami. LG Energy Solution, rozbudowując swoją globalną sieć, posiada zakłady produkcyjne w Ameryce Północnej, Europie i Azji oraz konsorcja utworzone w ramach spółek joint venture z głównymi producentami samochodów. Firma zaangażowana jest w budowanie zrównoważonego ekosystemu produkcji i dąży do osiągnięcia neutralności węglowej w całym swoim łańcuchu wartości do 2050 r.
Koncern posiada w Polsce zakład LG Energy Solution Wrocław, który jest największym producentem baterii do aut elektrycznych w Europie. Ogłoszona przez koncern wizja rozwoju – Empower Every Possibility, której założeniem jest m.in. wzmacnianie pozycji lidera w technologii akumulatorów nowej generacji, ma dla podwrocławskiej fabryki duże znaczenie, ponieważ przewiduje rozpoczęcie produkcji magazynów energii również w Polsce. LG Energy Solution planuje rozszerzyć działalność ESS (Energy Storage Systems) i skoncentrować się na krajach europejskich oraz klientach, którzy doceniają i świadomie wybierają produkty wytwarzane bezpośrednio w tej części świata. Strategia „Made in Europe” ma na celu wzmocnienie pozycji firmy na rynku europejskim i stworzenie większych możliwości przy jednoczesnym podkreśleniu jakości i konkurencyjności europejskich produktów.