PGE zaprasza do filharmonii na koncerty z udziałem publiczności

Filharmonie w całej Polsce otwierają swoje sale koncertowe. Po ponad trzymiesięcznej przerwie wracają koncerty z udziałem publiczności. Ostatni raz widzowie mieli możliwość uczestniczenia w muzycznych wydarzeniach na żywo 6 listopada 2020 roku. Od tego czasu melomani mogli doświadczać muzycznych wrażeń za pomocą kanałów internetowych. Do uczestniczenia w koncertach na żywo zaprasza PGE Polska Grupa Energetyczna – mecenas filharmonii w całej Polsce.
Na powrót publiczności do sal koncertowych czekali nie tylko melomani, ale przede wszystkim muzycy, dla których występowanie przed widownią nabiera innego wymiaru.
Pierwszy koncert po przerwie w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się 19 lutego o godz. 19:30. Wznowioną działalność z udziałem publiczności zainauguruje Chór Filharmonii Narodowej prowadzony przez dyrektora Bartosza Michałowskiego, a w programie znajdą się pieśni i psalmy oraz kompozycje organowe w wykonaniu Jakuba Pankowiaka. Natomiast, Orkiestra Filharmonii Narodowej po raz pierwszy po przerwie zagra 27 lutego pod dyrekcją Thomas Rösnera, prezentując kompozycje H.M. Góreckiego, Wagnera i Schrekera. Solistką koncertu będzie znakomita sopranistka Ewa Vesin.
Na swoich słuchaczy czekają też pozostałe filharmonie wspierane przez PGE, między innymi Filharmonia Lubelska, która 19 lutego o godz. 19.00 zaprasza na Koncert Symfoniczny pod batutą Dawida Jarząba. W programie znajdą się utwory A. Vivaldiego, R. Straussa, czy J. Haydna. Polska Filharmonia Bałtycka, 19 lutego o godz. 19:00 będzie gościć włoskiego pianistę Pietro de Maria, który nagrał wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Na godzinę 20:00 zaprasza Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, które tego wieczoru zaprezentuje publiczności koncert duetu Maniucha i Ksawery, łączącego w autorski sposób jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. Filharmonia Gorzowska zaprezentuje swojej publiczności projekt muzyczny Śladem Kolberga, w którym członkowie zespołu zabierają słuchaczy w podróż po XIX-wiecznej Polsce. Projekt stanowi ukłon w stronę dorobku Oskara Kolberga i prezentuje zebraną przez niego muzykę w nowy, atrakcyjny dla słuchacza sposób, z wykorzystaniem ciekawego instrumentarium.
Grupa PGE, wspierając 11 filharmonii w całej Polsce, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mecenasów kultury wysokiej w kraju. PGE wspiera Filharmonię Narodową w Warszawie a od 2012 roku nosi honorowy tytuł Mecenasa Roku. PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, objęła mecenatem Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonię Zielonogórską im. Tadeusza Bairda, Filharmonię Podkarpacką im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonię Gorzowską – Centrum Edukacji Artystycznej, Filharmonię Świętokrzyską w Kielcach oraz Filharmonię im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Natomiast, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wspiera Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.