Komunikaty prasowe
PGE Polska Grupa Energetyczna zawarła umowę z LG Energy Solution Wrocław na budowę Magazynu Energii Elektrycznej w Żarnowcu o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh. Wartość umowy wyniosła 1,555 mld zł brutto. Zakończenie budowy przewidziane jest na drugi kwartał 2027 roku.
W Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, rozpoczęto tzw. „rozruch na gorąco” nowego, niskoemisyjnego źródła ciepła. 19 lutego odbyła się pierwsza synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną. Przekazanie inwestycji do eksploatacji planowane jest w II kwartale 2025 roku.
Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe. To jedno z największych tego typu urządzeń w Europie, które od 2027 roku zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla 2 mln odbiorców w Polsce.
Filtry
PGE Polska Grupa Energetyczna wystartowała z kampanią wizerunkową, pod hasłem "Moc bałtyckiego wiatru w Twoim domu". Jest to pierwsza kampania wizerunkowa PGE od czasu opublikowania w październiku 2020 roku nowej Strategii Grupy, która przedstawia plan transformacji Grupy i drogę do neutralności klimatycznej do 2050 r.
PGE zgłosiła do Krajowego Programu Odbudowy (KPO) 24 projekty o wartości 74 mld zł, z czego blisko 80 proc. wartości stanowią inwestycje w odnawialne źródła energii. 26 lutego br. rząd przedstawił projekt KPO i skierował go do konsultacji społecznych. Projekt dokumentu zawiera szereg inicjatyw inwestycyjnych, mających za zadanie wesprzeć odbudowę polskiej gospodarki po pandemii.
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowała animację do utworu „Jedna chwila” w wykonaniu Kasi Malejonek i Maleo Reggae Rockers z projektu „Panny Wyklęte”. W ten sposób spółka uhonorowała Kobiety Niezłomne – często anonimowe, polskie bohaterki, które walczyły o niepodległość.
- Ze względu na uwarunkowania systemu energetycznego i ciepłownictwa w Polsce, aby osiągnąć neutralność klimatyczną, potrzebujemy inwestycji w źródła gazowe, przy czym gaz traktujemy jako technologię przejściową - powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes zarządu ds. finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas wydarzenia „EU TAXONOMY: finding the right balance for a successful Transition” zorganizowanego przez brukselski Energy Post.
W lutym br. w Nadleśnictwie Gryfino rozpoczęto pierwszy etap rewitalizacji Krzywego Lasu. Dzięki temu powstaną dwie nowe plantacje drzew z nasion pozyskanych od „krzywych sosen”. Rewitalizacja będzie jednocześnie eksperymentem. Na jednej plantacji drzewa będą celowo odkształcane w kierunku podobnym do istniejących w Krzywym Lesie, natomiast na drugiej będą rosły swobodnie. Pozwoli to ustalić, czy młode drzewa przejmą cechy sosen, od których zostały pobrane nasiona, czy ich wygląd jest skutkiem działalności człowieka.
Filharmonie w całej Polsce otwierają swoje sale koncertowe. Po ponad trzymiesięcznej przerwie wracają koncerty z udziałem publiczności. Ostatni raz widzowie mieli możliwość uczestniczenia w muzycznych wydarzeniach na żywo 6 listopada 2020 roku. Od tego czasu melomani mogli doświadczać muzycznych wrażeń za pomocą kanałów internetowych. Do uczestniczenia w koncertach na żywo zaprasza PGE Polska Grupa Energetyczna – mecenas filharmonii w całej Polsce.
PGE Polska Grupa Energetyczna została sponsorem tytularnym Dywizji Mistrzowskiej Polskiej Ligi Esportowej. Tym samym największa polska spółka sektora elektroenergetycznego umocniła swoją pozycję w rozwijającej się branży esportowej.
PGE Polska Grupa Energetyczna oraz spółka PL.2012+, operator PGE Narodowego, przedłużyły umowę sponsoringową. Umowa przyznaje PGE wyłączność na prowadzenie negocjacji z PL.2012+ odnośnie sponsoringu tytularnego obiektu.
W przestrzeni wirtualnej powstanie wyjątkowe muzeum, upamiętniające Polskie Państwo Podziemne. Będzie to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa, upamiętniająca polski ruch oporu podczas II wojny światowej. Mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
PGE Polska Grupa Energetyczna wraz z Ørsted Wind Power zgłosiły do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie zamierzonej koncentracji w drodze utworzenia przez PGE i Ørsted wspólnych przedsiębiorców (joint ventures) na bazie działających podmiotów Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 i Elektrownia Wiatrowa Baltica 3. Uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest jednym z warunków zawieszających dla finalizacji zawarcia umowy inwestycyjnej dotyczącej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku przez PGE i Ørsted.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture 50/50, której celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2,5 GW.
Dla mieszkańców regionu Bełchatowa transformacja energetyczna jest racjonalną i nieuniknioną, choć trudną decyzją – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię 4P Research Mix. 84 proc. badanych ma świadomość, że kopalnia w ich mieście zostanie zamknięta. Jednocześnie, zdecydowana większość badanych (72 proc.) widzi potencjał dla rozwoju ich regionu w kierunku odnawialnych źródeł energii.