Milowy krok w budowie bloku gazowo-parowego PGE Nowy Rybnik

Na terenie budowy elektrowni w Rybniku zakończony został montaż turbiny gazowej, która wraz z generatorem wyprodukuje około 593 MWe. To jedno z największych tego typu urządzeń w Europie, które od 2027 roku zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla 2 mln odbiorców w Polsce.
Realizowane w ostatnich dniach transporty oraz montaż turbiny gazowej były jednymi z najbardziej wymagających operacji logistycznych w sektorze energetycznym. Skomplikowany proces obejmował transport rzeczny, drogowy, a także operacje przeładunkowe i posadowienie na fundamentach.
Serce elektrowni, czyli ważąca niemal 390 ton turbina przemierzyła w drodze do Rybnika ponad 500 kilometrów. Pierwsza faza transportu odbywała się drogą wodną do portu w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie przeprowadzony został proces wyładunku przy pomocy specjalistycznych dźwigów o udźwigu kilkuset ton. Kolejny etap to transport lądowy z Kędzierzyna-Koźla do Rybnika z wykorzystaniem wieloosiowej platformy transportowej, co również wymagało przygotowania precyzyjnego planu logistycznego. Aby turbina dotarła do docelowego miejsca konieczne było, m.in. czasowe demontowanie znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, przeprowadzenie analizy nośności mostów i wiaduktów oraz współpraca z policją i służbami drogowymi, które zabezpieczały trasę przejazdu. Po przybyciu na teren elektrowni rozpoczął się proces posadowienia turbiny na przygotowanym fundamencie, przy użyciu specjalnego systemu podnośników hydraulicznych.
Budowa nowej jednostki gazowej w Rybniku to ważna inwestycja dla miasta i jego mieszkańców, która pozwoli na odtworzenie potencjału wytwórczego Elektrowni Rybnik.
Blok gazowo-parowy w Rybniku będzie największym i najbardziej sprawnym blokiem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. W przyszłości możliwe będzie zastosowanie w bloku współspalania wodoru wraz z paliwem gazowym. Inwestycja spełni również najbardziej restrykcyjne limity emisyjne, wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Wskaźnik emisyjności nowego bloku jest trzykrotnie niższy niż węglowych Elektrowni Rybnik i wynosi 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej. Oznacza to, że emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim.
Planowany termin zakończenia inwestycji to przełom 2026 i 2027 roku. Elektrownia PGE Nowy Rybnik posiada 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.
Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie Polimex Mostostal i Siemens Energy.