PGE i LOP o ochronie ptaków na terenach zurbanizowanych
Celem konferencji była popularyzacja wiedzy na temat aktywnej ochrony ptaków w Polsce, wskazanie możliwych kierunków zapewnienia dobrostanu gatunków bytujących blisko człowieka oraz ekspercka wymiana doświadczeń w tym zakresie.
W trakcie wydarzenia zaprezentowano realizowane przez Grupę PGE ogólnopolskie programy dotyczące ochrony bociana białego i sokoła wędrownego, czy rozwiązania wypracowane w efekcie badań środowiskowych poprzedzających budowę Morskiej Farmy Wiatrowej na przykładzie kaczki lodówki.
W wydarzeniu wzięła udział Małgorzata Golińska, wiceminister w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz główny konserwator przyrody. Uczestnicy mieli możliwość także wysłuchania wykładów prof. dr hab. Leszek Jerzak, dr Olafa Ciebiery, dr Marcina Bocheńskiego, dr hab. Grzegorza Grzywaczewskiego oraz Michała Bielewicz i Janusza Wespięć, którzy omówili m.in. przykłady dobrych praktyk w ochronie ptaków oraz wpływ farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych na ptaki oraz przyrodę. Przytoczone zostały także zalety realizowania inwestycji w farmy fotowoltaiczne, takie jak np. bogatszą roślinność oraz wzrost bioróżnorodności, ale jednocześnie podkreślono trudności związane z utratą siedlisk naturalnych dla określonych gatunków. Wskazano także dobre rozwiązania i praktyki, które przy realizacji tego typu instalacji z korzyścią mogą wpłynąć na miejscową florę i faunę.
Jako jeden z najważniejszych wniosków z konferencji można uznać konieczność szerokiej współpracy biznesu z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem naukowym ze względu na konieczność zidentyfikowania wyzwań związanych z ochroną ptaków na terenach zurbanizowanych i wprowadzenia wypracowanych rozwiązań w bieżącej działalności firm.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest Partnerem Strategicznym Ligi Ochrony Przyrody w roku 2022. Grupa PGE od wielu lat angażuje się w czynną ochronę środowiska naturalnego. Szczególną troską otacza ptaki realizując program ochrony bocianów i współpracując z ornitologami na rzecz odnowienia gatunku sokoła wędrownego w Polsce. Od 22 lat prowadzi program „Lasy Pełne Energii”, którego celem jest odbudowa drzewostanu, poprawa jakości powietrza i stanu wód gruntowych. Współpracuje z nadleśnictwami, szkołami i organizacjami działającymi na rzecz lokalnych społeczności, aktywizując i animując działania w zakresie ochrony środowiska i ekologii. W ciągu 22 lat w programie wzięło udział prawie 30 tysięcy osób sadząc ponad 770 tysięcy drzew. PGE współpracuje także z sześcioma parkami narodowymi: Biebrzańskim, Świętokrzyskim, Roztoczańskim, Kampinoskim, Wigierskim i Słowińskim Parkiem Narodowym, realizują projekty z zakresu czynnej ochrony przyrody, projekty edukacyjne, naukowo-badawcze i infrastrukturalne.