Grupa PGE nie tylko dba o bezpieczeństwo energetyczne Polaków, dostarczając energię do naszych domów i firm, ale również prowadzi działania edukacyjne, które przybliżają uczestnikom wiedzę o działaniu energii w każdej sferze naszego życia.  

Turniej

Turniej Maszyn wodnych i wiatrowych

PGE Turnieje Maszyn Wodnych i Wiatrowych kierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Zadaniem uczestników jest zbudowanie turbiny przetwarzającej energię wiatru lub wody na energię mechaniczną zgodnie z wytycznymi podanymi w regulaminie. Testy zbudowanych maszyn odbywają się przy użyciu unikatowych stanowisk pomiarowych, zapewniających wysoką dokładność pomiaru parametrów turbin. Do tej pory w Turniejach wzięło udział łącznie ponad 8000 uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy zbudowali ponad 3000 turbin wodnych i wiatrowych.

Naszym celem jest propagowanie wiedzy technicznej związanej z odnawialnymi źródłami energii wśród dzieci i młodzieży. A także zainspirować uczniów do majsterkowania w warsztatach. 

Czytaj więcej
sztukakonkurs

Zapraszamy wszystkich do bywania

Kampania PGE „Zapraszamy wszystkich do bywania” zachęca i inspiruje do uczestniczenia i korzystania z kultury. Ideą kampanii jest budowanie przekonania, że kontakt z kulturą wyzwala wyobraźnię i inspiruje a kultura jest dla wszystkich.

Kampania jest również wyrazem podejścia PGE do mecenatu kultury, w którym największa Grupa Energetyczna w Polsce chce uczestniczyć w sposób aktywny i angażujący. Obecnie wspieramy liczne Muzea Narodowe, Filharmonie, Zamek Królewski na Wawelu.

Czytaj więcej
plazaa

Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru

Morska energetyka wiatrowa jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki odnawialnej (OZE) w Europie, wykorzystującym energię wiatru na morzu.

Za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej w Grupie PGE odpowiada powstała w styczniu 2019 roku spółka PGE Baltica. Do 2030 roku planuje wybudowanie morskich elektrowni Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW, a po 2030 roku planuje budowę elektrowni wiatrowej Baltica 1 o mocy blisko 1 GW. Łącznie na początku przyszłej dekady Grupa PGE będzie posiadać ok. 3,5 GW mocy zainstalowanej na morzu, co da jej pozycję lidera na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Czytaj więcej
fizyka

Fizyka dla nieletnich

„Fizyka dla nieletnich“ to projekt edukacyjny dedykowany uczniom i nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który wystartował 15 września 2021 r. Jego założeniem jest wytłumaczenie w jak najbardziej przystępny sposób zagadnień z fizyki, a przede wszystkim zaprezentowanie ich w sposób doświadczalny i atrakcyjny dla uczniów.

Fizyka dla nieletnich to cykl kilkunastominutowych filmów dla uczniów, w których w prosty i przystępny sposób, dwóch nauczycieli – Ignacy Rejmak i Przemysław Rojewski - wyjaśniają wszystkie najważniejsze kwestie z programu nauczania fizyki w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Został przygotowany w oparciu o podstawę programową i był konsultowany z nauczycielami fizyki, pedagogami i naukowcami. Stanowi doskonałe wsparcie w nauczaniu przedmiotu. Dodatkowo, projekt obejmuje również 100 krótkich filmów z doświadczeniami, które wesprą nauczycieli fizyki w wyjaśnianiu i prezentowaniu zjawisk omawianych podczas zajęć lekcyjnych.

Czytaj więcej
cieplo

Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko

"Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko" to kampania edukacyjna przygotowana przez PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, która aktywuje szereg działań edukacyjnych, prezentujących odbiorcom ciepła i energii elektrycznej, jak w łatwy sposób oszczędzać ciepło i dbać o środowisko. Akcja zachęca dorosłych i dzieci do proekologicznej postawy we wszystkich lokalizacjach, w których PGE Energia Ciepła prowadzi działalność. Co robić, aby nie zapowietrzyć grzejników w domu? Dlaczego warto zmniejszyć ogrzewanie o 1 stopień, gdy wychodzimy z domu? I jak zwiększyć efektywność ogrzewania nawet o 20%? Odpowiedzi na te pytania udzielają krótkie porady przygotowane przez PGE Energia Ciepła?

 

Czytaj więcej
1460x616

Przygody Kota Ciepłosława

Sympatyczny Kot Ciepłosław to bohater projektu PGE Energia Ciepła, który w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia dzieciom jak powstaje ciepło w procesie wysokosprawnej kogeneracji i jak dociera ono do domowego kaloryfera. Przedstawia ekologiczne zalety korzystania z ciepła sieciowego, a także doradza co robić, żeby oszczędzać ciepło i dbać tym samym o czyste powietrze.

PGE Energia Ciepła 21 września 2020 r. zainaugurowała program edukacyjny pn. Przygody Kota Ciepłosława, skierowany dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Celem programu jest budowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, przekazywanie wiedzy o tym, jak powstaje ciepło i skąd się bierze energia elektryczna. Patronat nad programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Czytaj więcej
energetycz

Energetyczna kariera

Energetyczna Kariera to projekt PGE Energia Ciepła prowadzony we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w miastach, w których zlokalizowane są aktywa spółki.

Projekt jest efektem analizy zmian zachodzących w polskiej gospodarce, na rynku pracy oraz w strukturze zatrudnienia w zakładach produkcyjnych PGE Energia Ciepła. Kluczowym czynnikiem tych zmian jest przechodzenie w jednym czasie na emeryturę wysoko wykwalifikowanej kadry przy wzrastającym popycie na branżowych fachowców.

Projekt Energetyczna Kariera w pierwszej kolejności zakłada umożliwianie uczniowi naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże. Ścisła współpraca ze szkołami umożliwi dopasowanie programów kształcenia do rynkowych potrzeb branży ciepłowniczej.

Czytaj więcej
spotkania-ze-sztuka_wyniki_grafika

Spotkania ze sztuką

„Spotkania ze sztuką” to konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkół podstawowych, którego celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży polskiego malarstwa poprzez zachęcenie ich do aktywności artystycznej. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych, zlokalizowanych w polskich miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców. Umożliwia on dzieciom i młodzieży zaprezentowanie swoich umiejętności plastycznych, a także daje możliwość odwiedzenia najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.

Czytaj więcej
farma

Razem dla offshore

Polska myśl naukowa może stanowić w dużym stopniu lokalny i krajowy wkład w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dlatego PGE Baltica mocno angażuje się we współpracę z instytucjami naukowymi. 

PGE Baltica współpracuje z pomorskimi uczelniami w zakresie studiów z obszaru offshore: Uniwersytetem Morskim w Gdyni, Politechniką Gdańską, Instytutem Morskim w Gdańsku, Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, Państwowym Instytutem Geologicznym, Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku czy Uczelnią Łazarskiego.

Projekty edukacyjne związane z tematyką morskich farm wiatrowych i możliwością rozwoju kariery w morskiej energetyce wiatrowej  trafiają także do szkół ponadpodstawowych. PGE Baltica współpracuje z zespołami szkół średnich w Ustce i Malborku.

Czytaj więcej