Śladami bohaterów Armii Krajowej

W związku z przypadającą w 2022 roku 80. rocznicą powstania Armii Krajowej, Fundacja PGE razem z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogłosiły konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej”. Jego celem jest zainteresowanie młodzieży historią poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków komunikacji.
Inauguracja konkursu została ogłoszona podczas konferencji 14 lutego przez profesora Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Macieja Piwowarczuka, prezesa Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Konkurs skierowany jest do młodzieży z klas 4 - 8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Trzyosobowe grupy wraz z opiekunami na podstawie źródeł historycznych odnajdywać będą ukryte historie w swoich miejscowościach. Wyniki swoich obserwacji mają opisać precyzyjnie w aplikacji mobilnej – ToTuBy (totuby.pl) oraz nagrać film na Instagram.
Prace będzie można zgłaszać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września – w Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Nagrodami w konkursie są bony dla 30 drużyn w wysokości 1200 zł, a także dla dorosłych opiekunów w wysokości 200 zł.
Konkursowi będą towarzyszyć wydarzenia dodatkowe, adresowane do młodzieży, nauczycieli i rodziców. Uczestnicy zyskają możliwość uczestnictwa w webinariach z udziałem pasjonatów historii, którzy podpowiedzą, gdzie i w jaki sposób szukać nieoczywistych śladów przeszłości. Wyjaśnią również, jak skutecznie pracować z odnalezionymi źródłami.
Poza webinariami organizatorzy wybiorą się do kilku miejscowości, w których opowiedzą o samym konkursie i przeprowadzą warsztaty dla nauczycieli ze storytellingu, narzędzi cyfrowych i pracy na źródłach historycznych. Dla uczestników konkursu przewidziane są również spotkania z influencerami, którzy opowiedzą oraz pokażą, jak skutecznie tworzyć i zamieszczać treści w mediach społecznościowych.
Więcej informacji dot. konkursu dostępnych jest na stronie – https://sladamibohaterow.pl/.
Fundacja PGE
Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. Jest głównym opiekunem projektów, których celem jest uczczenie pamięci o polskim ruchu oporu. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego oraz zaangażowała się w organizację konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. W tym roku Fundacja PGE została mecenasem konkursu „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz razem z Fundacją na rzecz Wielkich Historii stworzyła cykl animacji „Głosy AK” do historycznych nagrań głosów dowódców Armii Krajowej. Fundacja PGE prowadzi także projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka, upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II Wojny Światowej.
Fundacja na rzecz Wielkich Historii
Organizacja pożytku publicznego zajmująca się edukacją historyczną oraz popularyzacją historii. Fundacja na rzecz Wielkich Historii wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. Aktywność fundacji opiera się przede wszystkim na narzędziach internetowych oraz spotkaniach w przestrzeni miejskiej. Prowadzi działania edukacyjne („Zaopiekuj się pamięcią”), organizuje konkursy ogólnopolskie („Baczyński bez filtra”, „Śladami bohaterów Armii Krajowej”), wspiera archiwa społeczne („Digipunkt”), tworzy wystawy („Ostatni dzień lata. 1939”) czy wirtualne muzea (Tadeusza Kościuszki czy Polskiego Państwa Podziemnego). Programy kieruje przede wszystkim do szkół i uczniów.