PGE zaprasza do Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

Od 1 lipca zostaje otwarty Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Prezentuje on najważniejsze polskie pamiątki historyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festiwal Otwarcia, na który składać się będzie szereg różnorodnych wydarzeń, w tym gra dla rodzin z dziećmi, mapping czy wykłady historyczne. Mecenasem Edukacji Nowego Skarbca Koronnego jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
Nowy Skarbiec Koronny nawiązuje do znajdujących się na Wawelu dwóch historycznych instytucji: Skarbca oraz Archiwum Koronnego. Mieściły one najcenniejsze insygnia władzy królewskiej oraz klejnoty koronne, jak również najważniejsze dokumenty państwowe.
Pierwszy raz, w ramach ekspozycji muzealnej, wystawa Skarbiec Koronny została udostępniona w 1930 roku, a potem systematycznie wzbogacana. Nowa odsłona ekspozycji, która została właśnie udostępniona publiczności, prezentuje zbiór najbardziej reprezentacyjnych kosztowności w Polsce. Są to precjoza ze skarbców m.in. króla Jana III Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich, jak również pamiątki po monarchach, magnackich rodzinach i słynnych dowódcach, a także militaria, dary dyplomatyczne, trofea z odsieczy wiedeńskiej czy zbiór klejnotów i naczyń ze srebra i złota z okresu od XV do XVIII wieku. Wśród nich znajduje się także najważniejsza polska pamiątka historyczna – Szczerbiec. W nowym Skarbcu Koronnym, w dwunastu salach prezentowane są zarówno szeroko znane zabytki, jak i te, które dotychczas nie były dawno lub nawet nigdy wcześniej eksponowane. Dodatkowo, wszystkie one zostały opatrzone komentarzami wyjaśniającymi ich znaczenie i walory.
Nowy Skarbiec Koronny jest dostępny dla wszystkich grup wiekowych i osób z niepełnosprawnościami (w tym ruchową i wzroku). W ramach wystawy zostały udostępnione ścieżki zwiedzania i edukacyjne oraz zajęcia, w tym infografiki i animacje. W przestrzeni wystawy znajdują się także punkty edukacyjne z informacjami na temat wybranych zabytków lub zagadnień. Dostępne są także kopie wybranych zabytków, aby można było dokładniej poznać technikę ich wykonania, fakturę, kształt czy ciężar.
W Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu, znajduje się także pierwszy w Polsce, tablet dostępnościowy, który umożliwia osobom z niepełnosprawnością wzrokową, odkryć, jak wyglądają eksponaty oraz posłuchać o ich historii i znaczeniu.
Przez cały czas trwania wystawy będzie także prowadzony program wydarzeń edukacyjnych i interpretacyjnych, który będzie na bieżąco poszerzany. Spotkania odbywać się będą w ramach takich cykli, jak: oprowadzania z konserwatorem, spotkania z kustoszem, oprowadzania tematyczne, spotkania dla młodzieży i dorosłych, wykłady czy wawelskie spotkania z historią i sztuką.
Ponadto od 1 do 3 lipca od godz. 21.30 do północy na dziedzińcu arkadowym na Wawelu będzie wyświetlany mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej. 2 lipca odbędzie się natomiast gra terenowa zatytułowana „Klucz do Skarbca”, którą poprowadzą studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
PGE jest jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. Jednym z filarów strategii sponsoringowej PGE jest wsparcie ważnych instytucji kultury. PGE współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie jest Mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku, z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie jest Mecenasem Edukacji Zamku Królewskiego i Nowego Skarbca Koronnego, oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie jest Mecenasem wystawy „XX+XXI. Galerii Sztuki Polskiej”. PGE jest także Mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie i 15 filharmonii w całej Polsce.