PGE wspiera Świętokrzyski Park Narodowy

04.11.2021
6150c40fe6b9af990fe294b29e90f4f0

W ramach programu Grupy PGE „Lasy Pełne Energii” PGE przeznaczyła środki na montaż instalacji fotowoltaicznej w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

PGE wsparła Świętokrzyski Park Narodowy darowizną na montaż i rozruch instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu zostanie przeprowadzona kompleksowa modernizacja energetyczna jednego z budynków parku. Realizacja inwestycji przyczyni się  do poprawy efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie parku.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Montaż paneli fotowoltaicznych to jeden z etapów modernizacji budynku Ośrodka Edukacyjnego i Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie. Dzięki wsparciu Fundacji zostanie wykonana instalacja fotowoltaiczna o mocy 49,14 kWp. Realizacja tej inwestycji wpłynie również na ograniczenie emisji CO2 przez administrację Parku.

Świętokrzyski Park Narodowy, jako instytucja zajmująca się ochroną przyrody przywiązuje wielką wagę do promowania działań służących poprawie efektywności energetycznej. Z tego względu postanowiliśmy zainwestować w odnawialne źródła energii. Ogromnie cieszymy się, że projekt uda się zrealizować dzięki wsparciu Fundacji PGE.

Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Świętokrzyski Park Narodowy został utworzony w 1950 r. Obecnie zajmuje ponad 7,6 tys. ha powierzchni, a na jego terenie znajdują się m.in.: najwyższe wzniesienia w Górach Świętokrzyskich – Łysica i Łysa Góra. Lasy stanowią aż 95 proc. Parku, a w ich ekosystemach znajduje się prawie 900 gatunków roślin, 150 gatunków ptaków, 45 gatunków ssaków oraz 14 gatunków płazów.

PGE wspiera Świętokrzyski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Gryfino i rzeszowski oddział Ligi Ochrony Przyrody. Od ponad dwudziestu lat, w ramach Wolontariatu Pracowniczego, we współpracy z nadleśnictwami w całej Polsce pracownicy PGE wraz z lokalnymi społecznościami corocznie biorą udział w programie „Lasy Pełne Energii". Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz stanu wód gruntowych, a także odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Od początku programu zainicjowanego w 2000 r. pracownicy PGE posadzili blisko 600 tysięcy drzew w całej Polsce.