PGE wspiera Roztoczański Park Narodowy

Fundacja PGE, należąca do PGE, wspiera projekt badawczo-ochronny w Roztoczańskim Parku Narodowym, poświęcony ochronie bocianów pn. „Roztoczańskie bociany”. Ochrona symboli krajobrazu kulturowego i leśnych ostępów”.
Celem projektu jest poznanie aktualnego stanu populacji bociana białego i bociana czarnego, potrzeb ochrony tych ptaków i ich siedlisk w Parku i otulinie oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na przyrodnicze wartości Roztocza i potrzebę ich ochrony przed zanikiem.
W realizacji projektu udział brali przedstawiciele Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego i Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. W pracach uczestniczyli również uczniowie i nauczyciele szkół patronackich Roztoczańskiego Parku Narodowego, ośrodki samorządowe oraz instytucje zarządzające sferą przyrodniczą, w tym m.in. nadleśnictwa i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.
Wyniki badań zostały wprowadzone do systemu informatycznego Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, co pozwoli porównać je z danymi historycznymi. Prace zostały udokumentowane materiałem fotograficznym z wykonywanych prac.
Projekt badawczo-ochronny pn. „Roztoczańskie bociany. Ochrona symboli krajobrazu kulturowego i leśnych ostępów” był realizowany w ramach większego projektu pod nazwą „Ochrona wartości przyrodniczy i kulturowych w Roztoczańskim Parku Narodowym”.
PGE od lat prowadzi działania i projekty, które mają na celu ochronę przyrody i środowiska naturalnego. Spółki z Grupy PGE angażują się w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. PGE wspiera również Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Gryfino i rzeszowski oddział Ligi Ochrony Przyrody. Od ponad dwudziestu lat, w ramach Wolontariatu Pracowniczego, we współpracy z nadleśnictwami w całej Polsce pracownicy PGE wraz z lokalnymi społecznościami corocznie biorą udział w programie „Lasy Pełne Energii". W ramach tego programu pracownicy PGE posadzili blisko 600 tysięcy drzew w całej Polsce.