PGE wsparła zakup oryginalnych dokumentów Armii Krajowej

15.09.2021
PGE wsparła zakup oryginalnych dokumentów Armii Krajowej

Fundacja PGE przekazała kolejną darowiznę dla Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego na zakup oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Na zbiór składają się raporty, sprawozdania z walk, meldunki sytuacyjne z oddziałów wchodzących w skład II Rejonu I Obwodu Śródmieście Południe AK.

PGE kolejny raz została fundatorem zbioru dokumentów oddziałów powstańczych, które zostaną przekazane do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, w celu uzupełnienia bezcennej kolekcji archiwaliów. Szczególnie dla nas ważne jest to, że te dokumenty dotyczą walk powstańczych, które miały miejsce w rejonie Ronda de Gaulle'a i ulicy Mysiej w Warszawie, gdzie znajduje się siedziba PGE. To właśnie w tych okolicach toczyły się m.in. walki Batalionu „Miłosz” czy Batalionu Iwo, których raporty, meldunki i rozkazy, dzięki naszemu wsparciu, będzie można zobaczyć w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W zbiorze znajdują się m.in. rozkaz specjalny Bogumiła z 2 października 1944 r. na temat nadchodzącej kapitulacji, protokół Batalionu „Miłosz” na temat skrytki z 20 września 1944 r., raporty ze zdobycia Małej „Pasty”, rozkaz dzienny z informacją o awansach, ze spisem pseudonimów i odcinka, w którym walczył dany żołnierz.

Zbiór zasiliły również meldunki, m.in. dowódcy Batalionu Iwo, informujący o zasypaniu na ulicy Skorupki 3 sześciu żołnierzy i o awansie dwóch żołnierzy biorących udział w akcji ratunkowej oraz meldunek sytuacyjny z godziny 21, który zawiera informację na temat położenia i działań nieprzyjaciela, działań własnych, stratach własnych, zdobyczach i stanie moralnym żołnierzy.

Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W ramach projektów własnych Fundacja PGE prowadzi projekt „Tablice Pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II Wojny Światowej w Warszawie.