PGE wsparła montaż paneli fotowoltaicznych w Biebrzańskim Parku Narodowym

Fundacja PGE wsparła finansowo Biebrzański Park Narodowy. Przekazane środki zostały przeznaczone na montaż instalacji fotowoltaicznej na dwóch ważnych obiektach Biebrzańskiego Parku Narodowego, tj. w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy oraz w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach.
Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce i chroni najbardziej rozległe oraz najlepiej zachowane torfowiska w Europie Środkowej, zaliczając się do jednych z najdzikszych zakątków Polski. Od 1993 roku obejmuje swym zasięgiem niemal całą bagienną dolinę rzeki Biebrzy. W 1995 r. Biebrzański Park Narodowy został wpisany na listę siedlisk Konwencji RAMSAR, tj. najcenniejszych na świecie mokradeł. Środowiska te, na równi z lasami, warunkują stabilność życia na ziemi. Magazynują i oczyszczają olbrzymie ilości wody, a także wpływają korzystnie na klimat lokalny.
W dolinie Biebrzy zachowała się unikalna różnorodność gatunkowa roślin i zwierząt. Bagna biebrzańskie są ważnym miejscem gniazdowania, zdobywania pożywienia i odpoczynku ptaków, zwłaszcza wodno-błotnych. Zaobserwowano tu niemal 70 proc. gatunków ptaków zamieszkujących tereny Polski. Dla niektórych ptaków, takich jak: wodniczka, orlik grubodzioby, dubelt, uszatka błotna i cietrzew, dolina Biebrzy jest jedną z ostatnich ostoi w Europie. Spośród innych zwierząt w Parku występuje kilka rodzin wilków, spotykane są rysie, bobry, wydry, a ostatnio także żubry. Królem mokradeł jest łoś. Biebrzańska populacja tych zwierząt jest największą w Polsce i liczy w Parku około 600 osobników.
Grupa PGE od lat prowadzi działania i projekty mające na celu ochronę przyrody i środowiska naturalnego. Spółka aktywnie angażuje się w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. Wspiera Biebrzański Park Narodowy, Świętokrzyski Park Narodowy, Roztoczański Park Narodowy i Kampinoski Park Narodowy w działaniach na rzecz ochrony przyrody, projektach edukacyjnych i naukowo-badawczych. PGE wspiera także Nadleśnictwo Gryfino w rewitalizacji pomnika przyrody jakim jest Krzywy Las. W 2021 roku PGE została partnerem strategicznym Ligi Ochrony Przyrody by wspólnie realizować działania z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
PGE od 22 lat prowadzi program „Lasy Pełne Energii”, którego celem jest ochrona klimatu i stanu wód gruntowych oraz odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Partnerami programu są nadleśnictwami z całej Polski. W ramach programu, pracownicy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną i lokalnymi społecznościami sadzą drzewa na terenach wskazanych i przygotowanych przez nadleśnictwa. Od początku trwania programu pracownicy PGE posadzili ponad 600 tysięcy drzew w całej Polsce.