PGE rozwija współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego

PGE Polska Grupa Energetyczna, w ramach rozwoju współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, sfinansuje rozbudowę audioprzewodnika Muzeum o kolejne wersje językowe m.in. niemiecką, francuską i hiszpańską. W ostatnich latach zakres współpracy znacznie się rozszerza, a PGE swoim patronatem obejmuje kolejne autorskie inicjatywy Muzeum.
Dzięki wsparciu PGE, na podstawie nowo zawartej umowy, Muzeum Powstania Warszawskiego rozbuduje projekt audioprzewodników po ekspozycji o kolejne wersje językowe.
Audioprzewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego został zrealizowany w formie angażującego słuchowiska ze ścieżką dźwiękową m in. w wykonaniu Tomasza Stańko, jednego z najbardziej oryginalnych muzyków jazzowych w Europie. Ścieżka zawiera dźwięki obrazujące doświadczenia uczestników walk powstańczych. Nagrania zostały zrealizowana we współpracy z Teatrem Polskiego Radia, z udziałem znakomitych głosów aktorskich i lektorskich. Ścieżka audioprzewodnika ma na celu nie tylko uzupełninie wiedzy zawartej w ekspozycji stałej Muzeum, ale także dopełnienie wyobrażenia tamtych dni poprzez oryginalne dźwięki z życia stolicy. Wzruszająca i działająca na emocje ścieżka dźwiękowa, głęboko osadzona w historii, zrealizowana dotychczas w wersji polskiej i angielskiej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem gości odwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego. Ze względu na duże zainteresowanie cudzoziemców oraz dzięki wsparciu PGE audioprzewodnik zostanie uzupełniony o kolejne wersje językowe: w pierwszej kolejności niemiecki, francuski oraz hiszpański, a następnie także w języku rosyjskim, ukraińskim, włoskim czy hebrajskim.
PGE przekazała również dodatkowe fundusze, dzięki którym Muzeum Powstania Warszawskiego zakupiło zbiory oryginalnych dokumentów należących do oddziałów Armii Krajowej walczącej w Powstaniu Warszawskim. Dokumenty te mają ogromne znaczenie historyczne i są niezwykle ważnym źródłem do badań Powstania. Są to szczegółowe raporty i meldunki z przebiegu walk batalionu „Iwo” z września 1944 r., meldunki sytuacyjne z odcinka „Sarna” oraz batalionu „Miłosz”, spisy rannych żołnierzy AK z sierpnia i września 1944 r. oraz wnioski awansowe batalionu „Miłosz” z podpisem legendarnego dowódcy kompanii „Bradl” Kazimierza Leskiego „Bradla”.
Dokumenty wytworzone przez poszczególne oddziały AK walczące w Powstaniu Warszawskim są niezwykle cennym uzupełnieniem zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.
***
PGE od 2016 roku jest partnerem strategicznym Muzeum Powstawania Warszawskiego - jednej z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce. Muzeum powstało w 2004 r. dzięki inicjatywie i zaangażowaniu prezydenta Warszawy, późniejszego prezydenta Rzeczpospolitej Polski śp. Lecha Kaczyńskiego. Nowoczesna prezentacja wydarzeń z 1944 r. przyciąga rocznie pół miliona gości z kraju i całego świata.