PGE rozwija współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego

30.07.2021
PGE rozwija współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego

PGE Polska Grupa Energetyczna, w ramach rozwoju współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, sfinansuje rozbudowę audioprzewodnika Muzeum o kolejne wersje językowe m.in. niemiecką, francuską i hiszpańską. W ostatnich latach zakres współpracy znacznie się rozszerza, a PGE swoim patronatem obejmuje kolejne autorskie inicjatywy Muzeum.

Jako polska firma czujemy się zobowiązani do wspierania miejsc i instytucji, które upowszechniają wiedzę o ważnych wydarzeniach z polskiej historii. Muzeum Powstania Warszawskiego to wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Polski. Co roku muzeum jest odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata. Dodatkowe wersje językowe audioprzewodnika pozwolą  popularyzować wiedzę o Powstaniu Warszawskim, która poza Polską nie jest już tak powszechna.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dzięki wsparciu PGE, na podstawie nowo zawartej umowy, Muzeum Powstania Warszawskiego rozbuduje projekt audioprzewodników po ekspozycji o kolejne wersje językowe.

„Przygotowując nagrania do audioprzewodnika w wielu wersjach językowych mamy nadzieję, że każdy zwiedzający - otrzymując nagranie w swoim rodzimym języku - lepiej zrozumie historię Powstania Warszawskiego, a także naszego niezwykłego miasta. Wsparcie naszego strategicznego sponsora w tym projekcie stanowi nieocenioną pomoc. Dzięki niemu możemy opowiedzieć gościom Muzeum o jednej z najważniejszych bitew o wolność Polski.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Audioprzewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego został zrealizowany w formie angażującego słuchowiska ze ścieżką dźwiękową m in. w wykonaniu Tomasza Stańko,  jednego z najbardziej oryginalnych muzyków jazzowych w Europie. Ścieżka zawiera dźwięki obrazujące doświadczenia uczestników walk powstańczych. Nagrania zostały zrealizowana we współpracy z Teatrem Polskiego Radia, z udziałem znakomitych głosów aktorskich i lektorskich. Ścieżka audioprzewodnika ma na celu nie tylko uzupełninie wiedzy zawartej w ekspozycji stałej Muzeum, ale także dopełnienie wyobrażenia tamtych dni poprzez oryginalne dźwięki z życia stolicy. Wzruszająca i działająca na emocje ścieżka dźwiękowa, głęboko osadzona w historii, zrealizowana dotychczas w wersji polskiej i angielskiej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem gości odwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego. Ze względu na duże zainteresowanie cudzoziemców oraz dzięki wsparciu PGE audioprzewodnik zostanie uzupełniony o kolejne wersje językowe: w pierwszej kolejności niemiecki, francuski oraz hiszpański, a następnie także w języku rosyjskim, ukraińskim, włoskim czy hebrajskim.

PGE przekazała również dodatkowe fundusze, dzięki którym Muzeum Powstania Warszawskiego zakupiło zbiory oryginalnych dokumentów należących do oddziałów Armii Krajowej walczącej w Powstaniu Warszawskim. Dokumenty te mają ogromne znaczenie historyczne i są niezwykle ważnym źródłem do badań Powstania. Są to szczegółowe raporty i meldunki z przebiegu walk batalionu „Iwo” z września 1944 r., meldunki sytuacyjne z odcinka „Sarna” oraz batalionu „Miłosz”, spisy rannych żołnierzy AK z sierpnia i września 1944 r. oraz wnioski awansowe batalionu „Miłosz” z podpisem legendarnego dowódcy kompanii „Bradl” Kazimierza Leskiego „Bradla”.

Dokumenty wytworzone przez poszczególne oddziały AK walczące w Powstaniu Warszawskim są niezwykle cennym uzupełnieniem zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

PGE od 2016 roku jest partnerem strategicznym Muzeum Powstawania Warszawskiego - jednej z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce. Muzeum powstało w 2004 r. dzięki inicjatywie i zaangażowaniu prezydenta Warszawy, późniejszego prezydenta Rzeczpospolitej Polski śp. Lecha Kaczyńskiego. Nowoczesna prezentacja wydarzeń z 1944 r. przyciąga rocznie pół miliona gości z kraju i całego świata.