W Siechnicach dobiega końca budowa nowej ekologicznej elektrociepłowni. Obiekty starej ciepłowni będą rewitalizowane na potrzeby mieszkańców

Prace na placu budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach realizowanej przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE są już bardzo zaawansowane. Jednocześnie przygotowywany jest projekt rewitalizacji działającej nadal elektrociepłowni węglowej, którego celem jest zachowanie dorobku poprzednich pokoleń – infrastruktury z połowy XX w. oraz zabytkowych budynków z końca XIX w. i stworzenie atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców.
Budowa nowej jednostki produkcyjnej opartej na paliwie gazowym wpisuje się w proces dekarbonizacji realizowany w spółkach Grupy PGE i przyczyni się do planowanego przez KOGENERACJĘ znaczącego obniżenia poziomu emisji CO2.
Nowa niskoemisyjna inwestycja będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja CO2 obniży się aż o 622 tysiące ton, to jest o 61 procent. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe). W ostatnich tygodniach w ramach planu rozruchu instalacji uruchomione zostały cztery niskoemisyjne kotły szczytowo-rezerwowe, odbyło się też pierwsze wyprowadzenia ciepła.
Jak zapewnia Dominik Wadecki, prezes zarządu KOGENERACJI, budowa nowej elektrociepłowni w Siechnicach jest jednym z najważniejszych projektów PGE Energia Ciepła.
Równie istotne co wdrażanie nowoczesnych technologii są działania na rzecz zachowania, rewitalizacji i przyszłego udostępnienia lokalnej społeczności obszaru historycznej zabudowy obecnej siechnickiej elektrociepłowni. Nada to impuls do gospodarczego, społecznego i kulturowego rozwoju tego miejsca.
Dla KOGENERACJI kluczowa jest w tej kwestii współpraca z władzami Gminy Siechnice. W 2019 r. Burmistrz Gminy Siechnice i Prezes KOGENERACJI podpisali list Intencyjny, w którym zadeklarowali wolę zaangażowania się w opracowanie założeń przedsięwzięcia oraz w pozyskanie interesariuszy zewnętrznych, w tym partnerów projektu. Kolejnym krokiem na drodze do rewitalizacji zabytkowych obiektów było podpisanie w 2020 r. umowy z Politechniką Wrocławską na realizację historyczno-architektoniczno-konserwatorskiego studium obiektów siechnickiego zakładu. Rok później studenci Wydziału Architektury tej uczelni wzięli udział w konkursie na najlepsze propozycje zagospodarowania obiektów po EC Czechnica. Wśród nich pojawiły się pomysły na budowę aquaparku, hotelu czy też centrum multimedialnego.
25 sierpnia br. na placu budowy EC Czechnica-2 odbyło się uroczyste podpisanie umowy powołującej spółkę „Siechnice Nowa Energia” z udziałem reprezentantów władz państwowych oraz lokalnych, przedstawicieli PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła i KOGENERACJI. Jej zadaniem ma być nadzór nad rewitalizacją i nadanie kompleksowi przemysłowemu po jego zamknięciu nowych funkcji gospodarczych, naukowych, społecznych i kulturalnych.
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., spółka zależna PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, to producent energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w wysokosprawnej kogeneracji. Składa się z trzech elektrociepłowni: EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 418 MW i cieplnej 1 080 MW, które zaspokajają potrzeby grzewcze blisko połowy aglomeracji wrocławskiej. KOGENERACJA S.A. od 2000 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2016 r. w EC Wrocław uruchomione zostały instalacje odsiarczania i odazotowania spalin pozwalające na spełnienie rygorystycznych europejskich norm środowiskowych oraz znacznie poprawiające jakość powietrza we Wrocławiu. W Siechnicach w 2024 r. rozpocznie funkcjonowanie nowoczesna elektrociepłownia zasilana gazem, która zastąpi obecnie funkcjonującą jednostkę węglową, zapewniając bezpieczeństwo oraz ciągłość dostaw ciepła i energii elektrycznej oraz przynosząc znaczące efekty ekologiczne w postaci czystego powietrza.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Jest Liderem Segmentu Ciepłownictwo, wydzielonego w oparciu o Strategię Ciepłownictwa Grupy PGE oraz liderem zielonej transformacji. Zgodnie z przyjętym Planem Dekarbonizacji od roku 2030 ciepło w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.
PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.