Korporacyjne
PGE opublikowała wyniki finansowe i operacyjne za pierwszy kwartał 2023 roku. Zysk netto PGE wyniósł 1,7 mld złotych. Podobną kwotę spółka przeznaczyła w tym czasie na inwestycje w dystrybucję i OZE.
PGE Polska Grupa Energetyczna opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2023 roku. Są one zgodne z podanymi wcześniej przez spółkę szacunkami. Wynik EBITDA powtarzalna wyniósł 3,35 mld złotych. Uwzględnia on 2,32 mld złotych kwartalnego odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego finansowane jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Finalna wysokość nakładów inwestycyjnych wyniosła 1,56 mld złotych, a zysk netto dla akcjonariuszy 1,72 mld złotych.
W pierwszym kwartale 2023 roku odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Cen (lub tarczę solidarnościową) wyniósł około 2,32 mld złotych. Zgodnie z szacunkami firmy w całym 2023 roku kwota ta może wynieść nawet 10 mld złotych.
Grupa Kapitałowa PGE opublikowała szacunkowe wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał 2023 roku. Powtarzalny Wynik EBITDA w I kwartale 2023 r wyniósł około 3,35 mld złotych, czyli o 29 proc. więcej niż w I kwartale 2022 roku, a zysk netto dla akcjonariuszy około 1,72 mld złotych. Wysokość odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny wyniosła około 2,32 mld złotych. Nakłady inwestycyjne miały wartość około 1,53 mld złotych, o 70 procent więcej niż w I kwartale roku 2022.
Zakończył się proces rejestracji nazwy spółki PGE Energetyka Kolejowa. Od 27 kwietnia br., po wprowadzeniu zmian w KRS, spółka działa pod nową nazwą. Wcześniej, 3 kwietnia br. PGE zakończyła proces zakupu 100 proc. jej udziałów.
Elektrownia jądrowa w regionie konińskim będzie zapewniać stabilne dostawy taniej i czystej energii, zastępując wygaszane źródła węglowe – mówił Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas otwarcia sesji plenarnej pt. „Polityka energetyki jądrowej na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwa energetycznego” w trakcie międzynarodowej konferencji ICAPP, która odbyła się w Gyeongju w Korei Południowej.
PGE z nagrodą za największą wartość kolejnej emisji akcji w ramach Podsumowania Roku Giełdowego 2022
PGE Polska Grupa Energetyczna znalazła się w gronie najaktywniejszych uczestników rynku kapitałowego, charakteryzujących się szczególnymi osiągnięciami. W ramach Podsumowania Roku Giełdowego 2022, PGE została wyróżniona przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie nagrodą za największą wartość kolejnej emisji akcji spółki notowanej na Głównym Rynku w 2022 r.
Ørsted i Grupa PGE podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii.
14 marca Komisja Europejska opublikowała propozycję reformy rynku energii elektrycznej – tzw. reformę EMD (Electricity Market Design). Stanowi ona odpowiedź na wysokie koszty energii, spowodowane drastycznym wzrostem cen gazu po rosyjskim szantażu energetycznym oraz inwazji na Ukrainę.
PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to nazwa wspólnej spółki PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Spółka powstaje w zaledwie 5 miesięcy od momentu podpisania 31.10.2022 r. w Seulu listu intencyjnego pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP.
PGE Polska Grupa Energetyczna 3 kwietnia 2023 r. zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka. Spółka pod nowym zarządem zmieni nazwę na PGE Energetyka Kolejowa. Tym samym Grupa PGE umocniła swoją pozycję największego producenta i dystrybutora energii elektrycznej w Polsce, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo polskiej energetycznej infrastruktury kolejowej.