PGE zabiega w Brukseli o odpowiedzialną dekarbonizację ciepłownictwa systemowego

Zdaniem PGE wysokosprawna kogeneracja powinna być jednym z kryteriów definiujących efektywny system ciepłowniczy i chłodniczy także po 2035 r. Natomiast wszelkie zmiany do przepisów unijnych powinny być wdrażane w racjonalnej perspektywie czasowej, uwzględniającej możliwości technologiczne i specyfikę systemów ciepłowniczych w państwach członkowskich. PGE postuluje również zmiany do zaproponowanej w lipcu 2021 roku propozycji definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego, pozwalające na pełne wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji.
Ciepłownictwo systemowe jest sektorem, który w świetle pakietu „Fit for 55” podlegać ma fundamentalnym zmianom. Brukselski portal Euractiv zorganizował międzynarodową debatę poświęconą przyszłości ciepłownictwa w Unii Europejskiej. W spotkaniu z europosłami, urzędnikami Komisji Europejskiej oraz przedstawicielami nauki i biznesu wzięła udział wiceprezes zarządu PGE S.A. ds. regulacji Wanda Buk.
Dyskusja dotyczyła kluczowych dla ciepłownictwa propozycji w nowej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej oraz rewizji dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Omówiono również proponowane zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 osób.
Wiceprezes zarządu PGE S.A. ds. regulacji Wanda Buk zwróciła uwagę na propozycje Komisji Europejskiej dla ciepłownictwa systemowego w pakiecie „Fit for 55” oraz podkreśliła, jak istotną rolę pełni w Polsce ciepłownictwo systemowe.
Inne, równie istotne działanie stojące przed Unią Europejską to dekarbonizacja szeroko rozumianego sektora budynków. Cel ten jest jednym z kluczowych aspektów zbudowania niezależności surowcowej i energetycznej UE. Według PGE, w przepisach dotyczących zaopatrywania nowych budynków w energię pierwotną powinno być lepiej dostrzeżone ciepłownictwo systemowe i energia pochodząca z efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych.
PGE zaznaczyła tym samym, że niektóre propozycje KE dotyczące rewizji dyrektywy budynkowej zablokują rozwój efektywnego ciepłownictwa systemowego i mogą znacznie ograniczyć przyłączanie nowych budynków do sieci ciepłowniczych po 2030 roku.
W trakcie dyskusji podniesiono również tematykę bieżącej sytuacji związanej z dostawami paliw gazowych z Rosji, gdzie podkreślono fakt, że w obliczu dywersyfikacji dostaw gazu Polska jest o wiele bardziej zaawansowana na tle Zachodniej Europy. Konieczne jest także poszukiwanie nowych technologii wytwarzania ciepła, np. power-to-heat. PGE w ubiegłym roku uruchomiła w Gdańsku pierwszą instalację obejmującą m.in. dwa kotły elektrodowe o mocy 35 MWt każdy. Wraz z rosnącym udziałem zielonej energii elektrycznej, możliwe będzie zasilanie takich instalacji energią całkowicie zeroemisyjną. Dlatego też ważne jest, aby znowelizowana dyrektywa w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych uwzględniała specyfikę rozwiązań renewable-power-to heat i pozwalała na zaliczanie wytworzonego w ten sposób ciepła, jako ciepła pochodzącego ze źródeł odnawialnych.