Grupa PGE i PKP Cargo Terminale wspólnie będą rozwijać sektor transportu multimodalnego

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Betrans, spółka z Grupy PGE, która od prawie 20 lat świadczy usługi transportowe na rzecz sektora wydobywczo-wytwórczego oddziałów PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podpisały z PKP Cargo Terminale list intencyjny dotyczący współpracy przy powołaniu Konsorcjum Transportu Kombinowanego (KTK) przy planowanym terminalu multimodalnym w Karsznicach (pow. zduńskowolski).
Konsorcjum Transportu Kombinowanego (KTK) będzie stanowić platformę do współpracy na rzecz rozwoju sektora transportowego i nowoczesnych rozwiązań multimodalnych. Powstanie Konsorcjum to element wspierający inwestycje transformacyjne dla regionu bełchatowskiego i województwa łódzkiego.
Rozwój transportu kombinowanego to przyszłość logistyki, a podjęcie współpracy z PKP Cargo Terminale daje spółce Betrans możliwość wykorzystania praktycznego doświadczenia w transporcie drogowym przy realizacji projektów mających wpływ na wymianę handlową między Azją a Europą. Nowe punkty logistyczne zlokalizowane w województwie łódzkim będą wspierać m.in. największe w Polsce terminale przeładunkowe na trasach Transeuropejskich Korytarzy Transportowych.
Wsparcie dla multimodalności transportu towarowego zostało wpisane do projektu Terytorialnego Planu Transformacji Energetycznej Województwa Łódzkiego (TPTE WŁ) jako element uzupełniający do działań objętych wsparciem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
PGE Polska Grupa Energetyczna aktywnie uczestniczy w realizacji działań wspierających sprawiedliwą transformację regionu bełchatowskiego. We wrześniu 2021 r. działalność rozpoczęło Centrum Rozwoju Kompetencji, którego zadaniem jest przygotowanie pracowników Kompleksu Bełchatów do transformacji energetycznej i zdobycia umiejętności w zawodach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Wśród inwestycji planowanych przez Grupę PGE w regionie bełchatowskim są m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, które będą się transformować w kierunku realizacji projektów odnawialnych, czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.
Grupa PGE w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego na inwestycje przeznaczy blisko 5 mld zł. Do tych działań dołączy współtworzenie nowoczesnego i ekologicznego transportu kombinowanego.