Schron z czasów II wojny światowej ocalony od zapomnienia dzięki PGE
Na obszarze całej Polski znajduje się wiele fortyfikacji, będących pozostałością po czasach II wojny światowej. Jeden z takich obiektów jest zlokalizowany na terenie sochaczewskiej stacji elektroenergetycznej, należącej do PGE Dystrybucja. Schron zyska wkrótce nowe życie za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy Fundacją Ochrony Zabytków Mazowsza, a PGE Dystrybucja, spółką z Grupy PGE. Podpisany dokument pozwoli na jego użyczenie i utworzenie w nim Izby Pamięci. W ten sposób upamiętniona zostanie dramatyczna historia Sochaczewa i jego mieszkańców, którzy w czasie II Wojny Światowej, pod groźbą śmierci, zmuszeni byli do budowy schronów dla niemieckiego okupanta.
Rewitalizacja schronu usytuowanego przy ul. Partyzantów w Sochaczewie przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza jest realizowana w ramach projektu pn. „Sochaczewskie Fortyfikacje”. Jego celem jest ocalenie od zapomnienia licznych historycznych obiektów militarnych, a także przywrócenie pamięci trudnego okresu niemieckiej okupacji. Dotychczas Fundacja zrewitalizowała i bezpłatnie udostępniła odwiedzającym trzy bunkry. Takimi działaniami instytucja sukcesywnie szerzy wiedzę i świadomość historyczną, zwłaszcza wśród dzieci młodzieży Mazowsza, przyciągając także co raz większą liczbę miłośników turystyki historyczno-militarnej.
PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje działania z zakresu pielęgnowania pamięci o polskiej historii i jej bohaterach. Głównym opiekunem projektów, których celem jest uczczenie pamięci polskiej historii jest Fundacja PGE. Prowadzi ona projekt "Tablice pamięci", którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej na terenie Warszawy. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego oraz zaangażowała się w organizację konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. Dodatkowo, w 80. rocznicę powołania do życia Armii Krajowej, zorganizowała z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogólnopolski konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz stworzyła cykl animacji „Głosy AK” do historycznych nagrań głosów dowódców Armii Krajowej.