PGE Energia Ciepła dzieli się ciepłem z potrzebującymi
Już od wielu lat PGE Energia Ciepła realizuje program „Dzielimy się ciepłem", dzięki któremu wspiera najbardziej potrzebujących odbiorców ciepła sieciowego. Program "Dzielimy się ciepłem" ma na celu pomoc osobom i instytucjom poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Skierowany jest do najbardziej potrzebujących w tym organizacji pożytku publicznego, korzystających z ciepła sieciowego w miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie, czyli w Toruniu, Gdańsku, Wrocławiu, Siechnicach, Zielonej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Kielcach, Szczecinie, Zgierzu i Rzeszowie.
Dzięki programowi we wszystkich swoich lokalizacjach PGE Energia Ciepła przekazała na opłaty rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w sumie 2 mln zł w ciągu 5 lat istnienia spółki, w roku 2023 udzielone wsparcie wyniesie niemal pół miliona zł. Z tych dopłat korzystają m.in. szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej, hospicja a także zakłady opiekuńczo – lecznice oraz schroniska dla zwierząt a wszystko po to, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje.
W tym roku jednym z beneficjentów akcji we Wrocławiu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siechnicach.
Od początku trwania programu Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należących do PGE Energia Ciepła, przekazała na wsparcie osób wrażliwych społecznie już blisko 770 tysięcy złotych.
Największy producent ciepła w Krakowie, PGE Energia Ciepła Oddział Nr 1 w Krakowie, po raz kolejny udzieli wsparcia potrzebującym, przekazując łącznie 75 tysięcy złotych organizacjom pożytku publicznego w stolicy Małopolski. W Krakowie o darowiznę mogą wnioskować instytucje, które mają status organizacji pozarządowej, zajmują się pomocą osobom potrzebującym, mają dostęp do miejskiej sieci ciepłowniczej i nie zalegają z płatnościami faktur za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Z kolei Elektrociepłownia Zielona Góra podpisała porozumienie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, w ramach którego przekazała symboliczny czek na kwotę 60 tys. złotych, wspierając najbardziej potrzebujących odbiorców ciepła sieciowego. W Rzeszowie wsparcia udzielono kolejny raz Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci.
Historia inicjatyw związanych z wsparciem społecznie wrażliwych odbiorców ciepła sięga ponad dekadę wstecz. Od 2019 r. lokalne programy pomocowe prowadzone są w ramach ogólnopolskiego programu „Dzielimy się ciepłem". Program został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu wśród sześćdziesięciu projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Program „Dzielimy się ciepłem" był również nominowany do Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Prezydenta RP.