Wystawa „Tablice Pamięci” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

14.05.2021
Wystawa „Tablice Pamięci” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie można zwiedzać wystawę „Tablice Pamięci”, dokumentującą skalę niemieckich represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939 - 1945. Wystawa jest częścią projektu Fundacji PGE poświęconego Tablicom Karola Tchorka.

Płaskorzeźbione, z wykutym w piaskowcu krzyżem maltańskim, tablice Karola Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Znajdujące się w wielu dzielnicach Warszawy tablice od kilkudziesięciu lat przypominają o ogromie zbrodni, jakich ludność Warszawy doznała od niemieckiego okupanta. Obecnie z 450 tablic upamiętniających miejsca straceń i walk powstańczych zostało w przestrzeni publicznej zaledwie 167. Zainicjowany w 2018 roku projekt „Tablice Pamięci” ma na celu uchronić przed zapomnieniem te ważne dla historii Warszawy miejsca.

Często mijamy niektóre z tablic, nie pamiętając, czego dotyczą, a są świadectwem pamięci o konsekwentnym planie eksterminacji mieszkańców Warszawy i zniszczenia miasta przez Niemców. Pamięć i tożsamość narodowa są dobrem, o które chcemy się troszczyć i popularyzować wśród następnych pokoleń.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt „Tablice Pamięci” powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Objęty został patronatem wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Autorzy wystawy - historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski na dwudziestu tablicach udokumentowali największe zbrodnie, których dopuścił się niemiecki okupant na ludności Warszawy. Poczynając od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim, czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego.

Choć wystawa prezentowana jest w Muzeum Wojska Polskiego to zawsze należy pamiętać, że II wojna światowa to nie tylko działania militarne. Przeciwnikiem był cały naród. Zamysłem było zlikwidowanie państwa polskiego, narodu polskiego.

Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawa „Tablice Pamięci” przygotowana została w języku polskim i angielskim. Towarzyszy jej dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą którego można pobrać aplikację z lokalizacjami 167 tablic Tchorka i spisaną historią upamiętnionych miejsc.

Dotychczas wystawę można było obejrzeć dzięki PKP Polskim Kolejom Państwowym w hali dworca Warszawa Centralna, wirtualnie na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”. Od 5 maja można ją ponownie zobaczyć na żywo na terenie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.