Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

Za początek Filharmonii uznaje się pierwszy koncert łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, który odbył się w lutym 1915 roku. Świadomość bogatej historii zobowiązywał Orkiestrę do poszanowania tradycji i jednocześnie otwartości na nowe zjawiska w kulturze. Dziś Filharmonia jest jedną z najważniejszych instytucji kultury w centralnej Polsce, która swoją działalnością obejmuje całe województwo łódzkie.

Oprócz koncertów symfonicznych, oratoryjnych, kameralnych, organowych i recitali, w siedzibie Filharmonii odbywają się warsztaty edukacyjne i koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, cykl spotkań z artystami „Nasłuchiwanie” połączony z mini recitalami czy transmisje z Metropolitan Opera. Rocznie to blisko 200 wydarzeń. Od ćwierć wieku Filharmonia organizuje Wędrowny Festiwal „Kolory Polski”, który stanowi oryginalną formę turystyki muzycznej, łączącą zwiedzanie z obcowaniem ze sztuką.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej ma na koncie wiele płyt, nagrodę Fryderyk, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, liczne występy gościnne na najbardziej prestiżowych estradach Polski i Europy oraz współpracę z takimi artystami, jak: Henryk Czyż, Grzegorz Fitelberg, Sergiusz Kusewicki, Krzysztof Penderecki, Artur Rubinstein, Mścisław Rostropowicz, Grażyna Bacewicz, Henryk Szeryng czy Krystian Zimerman.

Sala koncertowa Filharmonii jest jedyną na świecie, w której znajduje się dwoje niezależnych organów, barokowe i romantyczne, wybudowanych w latach 2010–2014. To również jedyna świecka sala koncertowa w Europie, która posiada instrument barokowy.