Meta Pixel script image

PGE startuje z III edycją projektu „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”

03.07.2023
plaza-pge_plakat-poziom

Już po raz trzeci PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje nadmorski projekt pn. „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”. Od 7 lipca do 15 sierpnia br. na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których poznają ciekawostki o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Poprzednie dwie edycje projektu zgromadziły około 30 tysięcy odwiedzających.
 

 

 

PGE jest liderem offshore w Polsce, z potencjałem budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o mocy ponad 7,3 GW. Już teraz intensywnie pracujemy nad naszym pierwszym morskim projektem – Morską Farmą Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Jeszcze przed 2030 rokiem będzie ona dostarczać czystą energię dla 4 milionów gospodarstw domowych 
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

 

Jesteśmy odpowiedzialnym inwestorem, dlatego dużą wagę przykładamy do edukacji. Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” dzięki specjalnie przygotowanym strefom umożliwia upowszechnianie wiedzy z zakresu morskiej energetyki wiatrowej oraz edukację  w zakresie ochrony środowiska i promocji postaw ekologicznych. W poprzednich dwóch edycjach projektu, nasze strefy odwiedziło około 30 tys. osób. Liczę, że w tym roku Polacy równie chętnie będą korzystać z możliwości zapoznania się z informacjami na temat tej kluczowej dla polskiej energetyki inwestycji 
dodaje Wojciech Dąbrowski.


W ramach projektu Plaża PGE przez 12 dni w każdej z trzech lokalizacji: Ustce, Łebie i Sasinie, dzięki dedykowanym atrakcjom, uczestnicy będą mogli zgłębić wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, zielonej przyszłości energetyki oraz lepiej zrozumieć korzyści płynące 
z powstania farm wiatrowych na morzu i dowiedzieć się, w jaki sposób wytwarzają prąd morskie turbiny. 


Harmonogram wydarzeń przedstawia się następująco:
•    Ustka: 7-18.07, wejście na plażę nr 5
•    Łeba: 21.07-1.08, wejście na plażę nr 13
•    Sasino: 4-15.08, wejście na plażę nr 51

 

Strefy będą łączyć elementy edukacyjne z zabawą, przekazując tym samym wiedzę na temat morskich farm wiatrowych w przystępny dla każdej grupy wiekowej sposób. W strefie interaktywnej edukacji, jak co roku, dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) będzie można poczuć się jak we wnętrzu lądowej turbiny wiatrowej. Ponadto, będzie można posłuchać o korzyściach, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, a także sprawdzić swoje umiejętności i kondycję, aby w jak najszybszym tempie „dopłynąć” do najbliższej turbiny wiatrowej, która będzie zlokalizowana ok. 25 kilometrów od brzegu.


W strefie wiedzy będzie można dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o morskich farmach wiatrowych oraz przy pomocy lunety zwizualizować lokalizację przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim Baltica 1, 2 i 3.


Na uczestników, czekają także strefa warsztatów i zabawy, a także strefa sportowa z wielkoformatowym boiskiem, na którym odbywać się będą turnieje siatkówki plażowej, piłki nożnej i przeciągania liny.
W każdy weekend przewidziane są dodatkowe atrakcje, jak m.in. spotkania z reprezentantami Polski w  żeglarstwie – Michałem Polakiem i Radosławem Furmańskim.

Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” jest organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją programu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.


Grupa PGE to największe krajowe przedsiębiorstwo energetyczne i lider produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. PGE realizuje największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach programu Offshore, obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,4 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW oraz Baltica 1 o łącznej mocy ok. 0,9 GW. Pierwszy prąd z Bałtyku od PGE popłynie w 2027 roku.


Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania na energię dla 10 mln gospodarstw domowych w kraju.

Więcej informacji znajdziecie na www.plazapge.pl
Do zobaczenia nad Bałtykiem na PLAŻY PGE!