Meta Pixel script image

Rusza konkurs „Śladami bohaterów podziemia”

02.10.2023
sladamiii

Fundacja PGE wraz z Fundacją na Rzecz Wielkich Historii ogłasza konkurs pn. „Śladami bohaterów podziemia” dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Zadaniem konkursowym jest odnalezienie w swoim otoczeniu osoby związanej z ruchem oporu podczas II wojny światowej i nagranie krótkiego filmu. Pamiątki, które odnajdą laureaci, trafią do otwartego właśnie Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Nagroda dla pięciu najlepszych zespołów to 3000 zł, pula wszystkich nagród to 43 000 zł do wydania na kulturę. 

 

Naród Polski na tle innych narodów europejskich wyróżnia się niezliczoną liczbą bohaterów. Najbardziej znani są Ci, których historie zostały opisane lub zekranizowane. Jednak wiele zasłużonych osób do tej pory pozostaje bezimiennych bądź zapomnianych. Zależy nam, aby zaktywizować młodych ludzi do poszukiwania i odkrywania bohaterów, uczestników konspiracji, którzy pełnili ważne funkcje w miastach i wsiach, wszędzie tam gdzie naród polski toczył tajną wojnę z okupantem. Poprzez konkurs „Śladami bohaterów podziemia” zachęcamy ich do odkrywania nowych kart z historii ich najbliżej okolicy w nieszablonowy sposób.
Zbigniew Kajdanowski, prezes zarządu Fundacji PGE, mecenasa Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego.

Polskie Państwo Podziemne było największą organizacją ruchu oporu w Europie. Do dziś wielu uczestników konspiracji nie jest powszechnie znanych, choć w swoim najbliższym kręgu – w lokalnej społeczności, wśród rodzin i najbliższych znajomych krążą opowieści i pamiątki o ich bohaterstwie.
Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii.

Właśnie dlatego, Fundacja PGE wraz z Fundacją na Rzecz Wielkich Historii zaprasza wszystkich młodych ludzi do udziału w konkursie, polegającym na odbyciu podróży śladami historii i opisaniu osób, które włączyły się w działalność ruchu oporu.

Aby wziąć udział w konkursie należy:

  • pod opieką lidera (nauczyciela, drużynowego, rodzica) stworzyć 3-5 osobową grupę,
  • w najbliższej okolicy odnaleźć osobę związaną z ruchem oporu podczas II wojny światowej,
  • odtworzyć jej historię na podstawie książek, rozmów, zasobów muzeum,
  • zeskanować lub sfotografować pamiątkę związaną z działalnością konspiracyjną,
  • nagrać krótki film w formule InstaStories dokumentujący poszukiwania.

Nagroda dla pięciu najlepszych zespołów to 3000 złotych z przeznaczeniem na wydatki związane z kulturą, pula wszystkich nagród natomiast to 43 000 zł. Jurorzy konkursu będą oceniać prace pod kątem poprawności historycznej, stopnia wyczerpania tematu, kreatywności, walorów artystycznych, a także zgodności z tematyką zadania konkursowego. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 12 listopada 2023 roku przez formularz na stronie konkurs.tajnepanstwo.pl.

Partnerem głównym konkursu jest Muzeum Historii Polski, a patronat honorowy objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerami konkursu są również Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Nagrody w konkursie zostały sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Mecenasem konkursu Śladami bohaterów podziemia są: PGE Polska Grupa Energetyczna i Fundacja PGE.

Fundacja na Rzecz Wielkich Historii - od 2008 roku działa na polu edukacji historycznej. Wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. W swoich działaniach odkrywa na nowo dziedzictwo i przeszłość, wykorzystując nowoczesne technologie w procesach digitalizacji i udostępniania szerokiej publiczności zbiorów, archiwów oraz kolekcji. Fundacja produkuje wystawy (m. in.: „Kościuszko. Inżynier Wolności” czy „Letnie Ostatki”), organizuje ogólnopolskie konkursy dla młodzieży („Baczyński bez filtra”, „Śladami bohaterów Armii Krajowej”). Tworzy narzędzia dydaktyczne, takie jak gra Wolna Elekcja.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła do ponad 5,5 mln klientów oraz liderem zmian w polskiej energetyce. PGE realizuje działania z zakresu pielęgnowania pamięci o polskiej historii i jej bohaterach. Głównym opiekunem projektów, których celem jest uczczenie pamięci o polskim ruchu oporu jest Fundacja PGE. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego oraz zaangażowała się w organizację konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”. Dodatkowo, w 80. rocznicę powołania do życia Armii Krajowej, zorganizowała z Fundacją na rzecz Wielkich Historii ogólnopolski konkurs „Śladami bohaterów Armii Krajowej” oraz stworzyła cykl animacji „Głosy AK” do historycznych nagrań głosów dowódców Armii Krajowej. Od 2018 roku realizuje projekt „Tablice Pamięci”. W jego ramach przeprowadziła kwerendę historyczną wszystkich 165 tablic Tchorka znajdujących się na terenie Warszawy, wydała folder o Tablicach Pamięci oraz wsparła wydanie dwujęzycznego albumu „Pamięć Warszawy”. Ponadto zamontowała ponad 130 tabliczek informacyjnych przy tablicach Tchorka, wyczyściła i zakonserwowała ponad 100 tablic oraz sporządziła i umieściła w aplikacji Tablice Pamięci oraz na stronie tablicepamieci.pl, pierwszą w Polsce elektroniczną bazę ponad 3100 nazwisk ofiar upamiętnionych Tablicami Tchorka w Warszawie. Ponadto, Fundacja PGE co roku w rocznicę Powstania Warszawskiego oddaje hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, organizując uroczystość pod hasłem "Energetycy w Powstaniu". W tym roku w trakcie wydarzenia odbył się premierowy pokaz animacji: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, stworzonej przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.