Meta Pixel script image

PGE mecenasem Filharmonii Łódzkiej

14.09.2023
pge-mecenasem-filharmonii-lodzkiej-jpg

PGE Polska Grupa Energetyczna została Głównym Sponsorem Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest to już siedemnasta instytucja muzyczna wspierana przez PGE. 

 

 

Filharmonia Łódzka to dwudziesta trzecia instytucja kultury wspierana przez PGE. Będąc jednym z największych mecenasów kultury w Polsce, chcemy być obecni przy promocji polskiej kultury w całym kraju. Dlatego stale rozszerzamy nasze wsparcie dla najważniejszych polskich instytucji muzealnych i muzycznych, a taką jest Filharmonia Łódzka, która już od 108 lat dba o muzyczną edukację mieszkańców Łodzi. Jestem przekonany, że poprzez naszą współpracę zachęcimy mieszkańców nie tylko miasta, ale i regionu do kontaktu z muzyką  
Andrzej Piętka, dyrektor generalny łódzkiego Oddziału PGE Dystrybucja.

 

Filharmonia Łódzka nowy sezon artystyczny zainauguruje 15 września br. i uczci dwie rocznice: 85. urodziny kompozytora Zygmunta Krauzego i 50. rocznicę śmierci łódzkiego dyrygenta Pawła Kleckiego. Do końca czerwca 2024 roku w Filharmonii zaplanowano łącznie ok. 200 wydarzeń, w tym m.in.: koncerty symfoniczne, chóralne, kameralne i organowe, zajęcia i koncerty edukacyjne dla dzieci, a także transmisje spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku w serii „The Met: Live in HD”.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. W ramach projektu „PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” wspiera 23 instytucje kultury w całej Polsce, w tym Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach i Muzeum Narodowe w Gdańsku. Objęła mecenatem także: Filharmonię Narodową, Narodowe Forum Muzyki, Polską Filharmonię Bałtycką, Filharmonię Krakowską, Filharmonię Szczecińską, Filharmonię Śląską, Filharmonię Gorzowską, Filharmonię Opolską, Filharmonię Lubelską, Filharmonię Świętokrzyską, Filharmonię Podkarpacką, Filharmonię Dolnośląską, Filharmonię Zielonogórską, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną, Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki, Operę Nova w Bydgoszczy oraz Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina.

PGE wspiera kulturę, nie tylko poprzez mecenat wydarzeń i instytucji kulturalnych, ale przede wszystkim zachęcając wszystkich do kontaktu ze sztuką i obcowania z kulturą. 
W ramach swojej działalności kulturalnej szczególnie wspiera inicjatywy edukacyjne. Tylko w 2022 roku w instytucjach kultury wspieranych przez PGE zostało zorganizowanych ponad 6 tys. pojedynczych wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6 mln osób.