EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

25.04.2022
EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE.

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenergetyce, ale dotyczą również ciepłownictwa.

Dekarbonizacja ciepłownictwa to istotny element polskiej ścieżki transformacji. Jako liderowi ciepłownictwa w Polsce zależy nam, aby postulaty dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55 były słyszalne w Unii Europejskiej.
powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podczas bilateralnego spotkania z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii.

W czasie rozmowy z komisarz Kadri Simson wybrzmiały postulaty PGE dotyczące zmian w pakiecie Fit for 55. Wśród propozycji reform znalazły się zmiana przedstawionej przez Komisję Europejską definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie elektryfikacji ciepłownictwa do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych.   

Unijna reforma regulacji dotyczących ciepłownictwa wpłynie na blisko 6 milionów gospodarstw domowych w Polsce, z łącznej liczby ok. 14 milionów, które korzystają z ciepła systemowego, co stanowi jednocześnie 10 proc. wszystkich użytkowników ciepła sieciowego w Unii Europejskiej. Sama tylko PGE, która jest liderem produkcji ciepła w procesie kogeneracji w Polsce, dostarcza ciepło do ponad 2 milionów gospodarstw domowych.

wróć do Komunikaty prasowe