PGE zaprasza na Noc Muzeów

13.05.2022
noccc

PGE zaprasza na naukowo-kulturalną przygodę podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Wiele atrakcji dla odwiedzających przygotowały placówki, pod mecenatem Grupy PGE.

 

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w placówkach, z którymi współpracuje Grupa PGE zapowiada się wyjątkowo interesująco. Jest w czym wybierać, gdyż jesteśmy jednym z największych mecenatów kultury w Polsce. Szczególnie zapraszamy do odwiedzenia Muzeów Narodowych w Warszawie i w Lublinie, a także Zamku Królewskiego na Wawelu. Jako PGE aktywnie wspieramy krajowe instytucje kultury. Zależy nam na przybliżaniu sztuki szerokiej publiczności, dlatego zachęcamy do uczestnictwa w zbliżającej się Nocy Muzeów. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie i skorzysta z okazji, żeby zapoznać się z bogatymi zbiorami, jakie oferują nasze muzea narodowe.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W ramach Nocy Muzeów, muzea pod mecenatem PGE oferują następujące atrakcje:

  • Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu na Noc Muzeów 2022 zaprasza już w piątek, 13 maja. Tej nocy będzie można zwiedzić: Prywatne Apartamenty Królewskie, znajdujące się na I piętrze Zamku, Ogrody Królewskie wraz z wystawą czasową Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu, wystawę czasową Wyczółkowski odnaleziony oraz wystawę czasową Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762).

  • Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do zwiedzania galerii stałych i wystaw : „Chagall” i „Stan Rzeczy”. W Królikarni, oddziale MNW, odbędzie się wystawa Cyrk oraz animacje przygotowane przez artystów cyrkowych z Julinka.

  • Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałej. Dodatkowo, Muzeum zaprasza na wirtualną wycieczkę po najciekawszych częściach ekspozycji stałej i wystawach czasowych prezentowanych w gmachu głównym. Relacja na żywo na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego będzie dostępna na Facebooku. Dodatkowo, dostępny będzie spacer historyczny po bulwarach wiślanych z przewodnikiem pod nazwą „Wierna rzeka 1944” oraz wystawa „Cele Bezpieki” w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

  • Muzeum Narodowe w Lublinie

Na lubelskim zamku Noc Muzeów rozpocznie się 14 maja o godz. 18:00 i potrwa do północy. W programie wydarzeń jest m.in.:

  • Muzeum Energetyki Podkarpackiej

W sobotę 14 maja Muzeum Energetyki Podkarpackiej, mieszczące się w siedzibie PGE Obrót przy ul. 8 marca 6 w Rzeszowie. Wśród głównych atrakcji znajdą się pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu, widowiskowe wyładowania Transformatora Tesli oraz wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych. Na najmłodszych czekać będą konkursy z nagrodami.

  • Bełchatów „Giganty Mocy”

„Giganty Mocy” zapraszają na Noc Muzeów pod nazwą „Dokop się do prawdy”. Motywem przewodnim gry edukacyjnej dla dzieci będzie wątek kryminalny. W tajemniczych okolicznościach, z Ekspozycji PGE Giganty Mocy zniknie ważny eksponat – wielkowymiarowa Lego Koparka. Zadaniem uczestników wydarzenia będzie wyjaśnienie przebiegu zdarzeń, dokładnie przeanalizowanie miejsca przestępstwa, porównanie odcisków palców i stworzenie portretu pamięciowego na podstawie zeznań świadków. Na zakończenie zabawy uczestnicy obejrzą film wyjaśniający rozwiązanie zagadki. Dodatkowo muzeum zaprasza na „Giga warsztaty LEGO”, warsztaty z robotyki, Giga malowanki i tatuaże czy Warsztat psychologiczno – grafologiczny dla dorosłych.

 

 

wróć do Komunikaty prasowe