PGE przygotowała animację „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Podaj dalej!”

29.04.2022
PGE przygotowała animację „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Podaj dalej!”

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja, Fundacja PGE przygotowała animację do wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały...”.

 

Biało-czerwona flaga i biały orzeł to symbole, które od stuleci jednoczą nasz naród. Otaczanie ich czcią i szacunkiem jest obowiązkiem każdego obywatela od najmłodszych lat. Dlatego po raz kolejny postanowiliśmy, jako PGE, uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przygotowując animację opartą o „Katechizm dziecka polskiego”. Słów „Kto ty jesteś? Polak mały...” uczymy się będąc dzieckiem, ale są z nami przez całe życie. Przypominają nam o tym jak ważna jest wspólnota w której żyjemy i niepodległość Ojczyzny, o którą trzeba nieustannie dbać.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Animacja pt. „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Podaj dalej!” przedstawia dzieci w wieku szkolnym, które podając z rąk do rąk flagę polski recytują wiersz „Kto ty jesteś? Polak mały” Władysława Bełzy. Oficjalny tytuł wiersza to „Katechizm polskiego dziecka”, który wszedł w skład tomiku opublikowanego pod tym samym tytułem i ukazał się w 1901 roku. Jest to wiersz, na którym wychowują się kolejne pokolenia polskich dzieci.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest od 2004 roku. Biel i czerwień zostały uznane oficjalnie za barwy narodowe 7 lutego 1831 roku przez Sejm Królestwa Polskiego.

 

wróć do Komunikaty prasowe