Meta Pixel script image

Dwa nowe postępowania lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych

10.02.2023
infografika_10_02_2023_wnioski_pl_

Komentarz Prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego do rozstrzygnięcia na korzyść PGE kolejnych postępowań dotyczących nowych pozwoleń lokalizacyjnych (PSzW) dla morskich farm wiatrowych dla obszarów 60.E.4. i 44.E.1. 

 

Ministerstwo Infrastruktury rozstrzygnęło na korzyść Grupy PGE kolejne dwa nowe postępowania lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. To już łącznie cztery nowe obszary w tym roku. Otrzymanie ostatecznych decyzji pozwoli nam przekroczyć cel założony w strategii Grupy.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Dodatkowe informacje:

Akwen 44.E.1 o powierzchni ok. 121 km kw. położony jest ok. 48 km od polskiego wybrzeża na wysokości Ustki. Zgodnie z szacunkami można na nim wybudować 975 MW mocy. Wnioskowała o niego spółka PGE Baltica 9.

Akwen 60.E.4 to obszar o powierzchni ok. 77 km kw., położony w sąsiedztwie naszego realizowanego już projektu PGE - Baltica 1. Można zbudować tam farmę wiatrową o mocy 555 MW. O obszar ten wnioskowała spółka PGE Baltica 5, w której PGE SA ma 66 proc. udziałów, a pozostałe należą do Enea SA.

Obecnie Grupa PGE realizuje na Morzu Bałtyckim projekty wiatrowe o mocy ok. 3,4 GW. Po otrzymaniu ostatecznych decyzji PGE będzie mogła zbudować w kolejnych dekadach
na wszystkich nowo pozyskanych obszarach dodatkowo ok. 3,7 GW, osiągając łącznie ponad 7,1 GW mocy.