Współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego bohaterem kolejnego odcinka serii Głosy Armii Krajowej

27.09.2022
Współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego bohaterem kolejnego odcinka serii Głosy Armii Krajowej

Nagrodą jest dziś dla mnie świadomość, że w tym początkowym okresie Polski Podziemnej powstały pierwsze podwaliny jedności narodowej, której wspaniałym wcieleniem stała się Armia Krajowa – tak swój udział w tworzeniu Polskiego Państwa Podziemnego wspominał Michał Tokarzewski-Karaszewicz, bohater drugiego odcinka serii filmów Głosy Armii Krajowej, tworzonej przez Fundację na rzecz Wielkich Historii ze wsparciem Fundacji PGE.

 

83 lata temu, 27 września 1939 roku, w Warszawie została powołana Służba Zwycięstwu Polski, pierwsza organizacja konspiracyjna, która powstała, gdy jeszcze trwały walki w obronie stolicy. Na jej czele stanął Michał Tokarzewski-Karaszewicz, którego postać chcemy przybliżyć młodemu pokoleniu Polaków poprzez kolejny odcinek z serii Głosy Armii Krajowej.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Michał Tokarzewski-Karaszewicz potrafił stworzyć ruch ponad podziałami. Pod jednym szyldem Służby Zwycięstwu Polsce mogły się odnaleźć wszelkie samorzutnie powstające grupy, które jednoczył jeden cel – odzyskanie przez Polskę niepodległości. Cieszę się, że razem z Fundacją PGE możemy przybliżyć jego postać.
Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Animację o Michale Tokarzewskim - Karaszewiczu można obejrzeć na kanałach społecznościowych Fundacji PGE oraz Fundacji na rzecz Wielkich Historii. W przyszłości film trafi do zasobów Wirtualnego Muzeum Państwa Podziemnego – pierwszego cyfrowego muzeum opowiadającego o fenomenie polskiego podziemia z czasów II wojny światowej, które zostanie otwarte w 2023 roku. 

 

wróć do Komunikaty prasowe