Dostępne finansowanie
Obecny model finansowania działalności GK PGE uwzględnia wykorzystywanie środków z działalności podstawowej oraz finansowanie dłużne w postaci programów obligacyjnych, kredytów z banków komercyjnych, kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), kredytów z instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), jak również w formie finansowania preferencyjnego. Wewnątrz Grupy, w celu efektywnego zarządzania płynnością, wykorzystywany jest system cash pooling, w którym uczestniczy 26 spółek Grupy.
Najistotniejsze dostępne zewnętrzne źródła finansowania Grupy PGE (wg stanu na koniec 2024 roku) są następujące:
- 2 kredyty terminowe z BGK w ramach programu „Inwestycje polskie” o łącznej wartości umownej 1,5 mld PLN –o kwocie łącznej wykorzystania 0,6 mld PLN.
- Kredyt terminowy z BGK o wartości umownej 3,9 mld PLN – wykorzystany w kwocie 0 mld PLN.
- 6 kredytów terminowych z EBI o łącznej wartości umów 6,7 mld PLN, z czego 4,9 mld PLN przeznaczone zostało na projekty związane z modernizacją i rozbudową sieci dystrybucyjnych, 1,0 mld PLN na modernizację układów zasilania energetyki kolejowej, 0,5 mld PLN na finansowanie i refinansowanie budowy bloków kogeneracyjnych, a 0,3 mld PLN na budowę farmy wiatrowej - o kwocie łącznej wykorzystania 5,2 mld PLN.
- Kredyt terminowy o wartości 0,5 mld PLN z EBOR na wsparcie realizacji długofalowego programu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej – wykorzystany w kwocie 0,25 mld PLN.
- Kredyt terminowy o wartości umownej 0,5 mld PLN z Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) – wykorzystany w kwocie 0,5 mld PLN.
- Kredyt konsorcjalny odnawialny o łącznej wartości umownej limitu 3,2 mld PLN – wykorzystany w kwocie 0 mld PLN.
- Kredyt odnawialny o wartości umownej 1,5 mld PLN z BGK – wykorzystany w kwocie 0,9 mld PLN.
- Kredyt odnawialny o wartości umownej 1,0 mld PLN (niegwarantowany) z Santander – wykorzystany w kwocie 0 mld PLN.
- Kredyt odnawialny o wartości umownej 0,75 mld PLN z Pekao S.A. – wykorzystany w kwocie 0,75 mld PLN.
- Program obligacji krajowych o wartości limitu 5,0 mld PLN (niegwarantowany) – wykorzystany w kwocie 1,4 mld PLN.
- Program Emisji Euroobligacji Średnioterminowych (EMTN) o wartości limitu 2,0 mld EUR (niegwarantowany) – wykorzystanie w kwocie 138 mln EUR.
- Pożyczki preferencyjne.
- Kredyty w rachunku bieżącym.
Politykę finansowania Grupy PGE cechują zróżnicowane terminy zapadalności poszczególnych instrumentów finansowych, co wraz z dywersyfikacją źródeł finansowania sprzyja optymalizacji kosztów finansowania Grupy. Grupa prowadzi odpowiedzialną politykę finansową, mającą na celu utrzymywanie zadłużenia netto względem zysku EBITDA na poziomie, który pozwoli na utrzymanie ocen wiarygodności kredytowej (ratingów) na poziomie inwestycyjnym.