Dostępne finansowanie
Obecny model finansowania działalności GK PGE uwzględnia wykorzystywanie środków z działalności podstawowej, finansowanie dłużne w postaci kredytów w bankach komercyjnych oraz programów obligacyjnych, kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), kredytów z instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), jak również w formie finansowania preferencyjnego. Wewnątrz Grupy, w celu efektywnego zarządzania płynnością, wykorzystywany jest system cash pooling, w którym uczestniczy 29 spółek Grupy.
Najistotniejsze dostępne zewnętrzne źródła finansowania Grupy PGE (wg stanu na koniec 2022 roku) są następujące:
- Program obligacji krajowych o wartości limitu 5,0 mld PLN (niegwarantowany).
- Program Emisji Euroobligacji Średnioterminowych (EMTN) do kwoty limitu 2,0 mld EUR (niegwarantowany).
- 2 kredyty z BGK w ramach programu „Inwestycje polskie” o łącznej wartości umownej 1,5 mld PLN – o kwocie łącznej wykorzystania 1,0 mld PLN.
- Kredyt konsorcjalny terminowy o wartości 3,6 mld PLN – wykorzystany w kwocie 1,5 mld PLN.
- 3 kredyty o łącznej wartości umów 4,0 mld PLN od EBI, z czego 3,5 mld PLN przeznaczone zostanie na projekty związane z modernizacją i rozbudową sieci dystrybucyjnych, a 0,5 mld PLN na finansowanie i refinansowanie budowy bloków kogeneracyjnych.
- Kredyt o wartości 0,3 mld PLN od EBI z przeznaczeniem na finansowanie „zielonych projektów” (tzw. green facility).
- Kredyt o wartości 0,5 mld PLN od EBOR na wsparcie realizacji długofalowego programu rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej – wykorzystany w kwocie: 0,4 mld PLN.
- Umowa linii wielocelowej o wartości 2,0 mld PLN od BGK z przeznaczeniem na finansowanie interwencyjnego zakupu węgla.
- Umowa linii wielocelowej o wartości 1,6 mld PLN od BGK z przeznaczeniem na finansowanie interwencyjnego zakupu węgla.
- Umowa linii wielocelowej o wartości 2,0 mld PLN od Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. (PKO BP) z przeznaczeniem na finansowanie interwencyjnego zakupu węgla.
- Umowa linii wielocelowej o wartości 0,5 mld PLN (nie więcej niż równowartość 0,1 mld USD) od Bank Polska Kasa Opieki S.A. (Pekao S.A.) z przeznaczeniem na finansowanie interwencyjnego zakupu węgla.
- Kredyty w rachunku bieżącym.
Politykę finansowania Grupy PGE cechują zróżnicowane terminy zapadalności poszczególnych instrumentów finansowych, co wraz z dywersyfikacją źródeł finansowania sprzyja optymalizacji kosztów finansowania Grupy. Aspiracją Grupy jest prowadzenie odpowiedzialnej polityki finansowej, w tym utrzymywania zadłużenia netto względem zysku EBITDA na poziomie, który pozwoli na utrzymanie ocen wiarygodności kredytowej (ratingów) na poziomie inwestycyjnym.