Jak optymalnie wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna w domu może przynieść nam znaczące oszczędności na rachunkach za energię. Czy tak jednak będzie zależy nie tylko od cen energii elektrycznej, ale także od naszych zwyczajów i sposobu korzystania z domowych sprzętów.
Fotowoltaika przynosi największe korzyści, kiedy autokonsumpcja jest wysoka.
Czym jest autokonsumpcja
Autokonsumpcja, to zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną w domu lub firmie, której nie oddajesz do sieci, tylko zużywasz na bieżąco. Istnieje wiele sposobów na to jak ją zoptymalizować.
Magazynuj energię, której nie wykorzystujesz na bieżąco
Decydując się na zakup magazynu energii możesz przechowywać nadwyżki energii wyprodukowanej przez Twoją instalację PV i wykorzystywać ją w godzinach, w których produkcja prądu jest mniejsza, oddając do sieci tylko niezbędne minimum. Kolejnym atutem magazynu energii jest to, że możesz w łatwy sposób zabezpieczyć się przed skutkami braku zasilania, wspomóc pracę instalacji PV oraz zoptymalizować zużycie energii. Nadwyżkę znajdującą się w magazynie można spożytkować na przykład napędzając pompę ciepła.
Zastanów się nad inwestycją w pompę ciepła
Z fotowoltaiką świetnie współpracuje pompa ciepła, która jeśli jest dobrze dobrana, działa bezobsługowo i można nią zarządzać zdalnie. To w pełni ekologiczne rozwiązanie grzewcze pozwala na efektywne wykorzystanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Tylko 25% energii pochodzi z sieci elektroenergetycznej, 75% to tzw. czysta energia pozyskana ze środowiska naturalnego. Dodatkowo pompy ciepła są bezemisyjne, nie generują żadnych spalin, odpadów czy popiołów. Mogą ogrzewać dom i/lub ciepłą wodę użytkową, a latem mogą także chłodzić.
Najwięcej energii zużywaj w ciągu dnia
Każdy użytkownik instalacji PV doskonale zdaje sobie sprawę, że generuje ona najwięcej energii w ciągu dnia, dlatego w tych porach warto planować pracę urządzeń domowych np. pralki, zmywarki czy piekarnika. Systemy do zarządzania energią z pewnością ułatwią planowanie ich pracy. Również w ciągu dnia lepiej ładować nasze urządzenia takie jak rowery elektryczne, powerbanki itp., które działają dzięki bateriom.
Dodatkowo, w Poradniku dla prosumenta pokazujemy, jak wyliczyć roczne zapotrzebowanie na energię w domu z pompą ciepła.
Monitoruj produkcję i zużycie energii w swoim domu
Codzienne nawyki i zwyczaje wpływają na wysokość rozliczeń. Warto podjąć kroki, aby usprawnić zarządzanie energią i wdrożyć w życie odpowiednie praktyki.
Przede wszystkim sprawdź wysokość zużycia energii przez urządzenia elektryczne i oszacuj koszt działania konkretnego sprzętu. Obliczenia takie można wykonać samodzielnie. Konieczne będzie spisanie, ile godzin pracują poszczególne urządzenia, oraz sprawdzenie ich mocy podawanej przez producenta w watach. W celu wykonania dalszych obliczeń niezbędne jest przeliczenie tej wartości na kilowatogodziny, ponieważ w takiej jednostce rozliczane jest zużycie energii elektrycznej.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj
Korzystaj z systemów sterowania inteligentnego smart home
Systemy monitorujące produkcję energii (aplikacje, platformy online) pozwalają zdalnie monitorować instalację fotowoltaiczna i produkowaną przez nią energię.. Inteligentne urządzenia mogą dostosowywać swoje działanie do produkcji energii, na przykład włączając pralkę lub zmywarkę w momencie największego nasłonecznienia, gdy produkcja energii jest największa.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o optymalnym wykorzystaniu energii sprawdź nasze materiały edukacyjne