Ulga termomodernizacyjna również na fotowoltaikę

18.04.2025

Właściciele lub współwłaściciele domu jednorodzinnego mogą odliczyć od podatku koszty termomodernizacji budynku. Oprócz dotacji np. w ramach programu Mój Prąd, to kolejny sposób na zmniejszenie kosztów inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii.


Termomodernizacja polega na wprowadzeniu takich ulepszeń w budynku, które prowadzą do zmniejszenia jego zapotrzebowania na ciepło oraz redukcję zużycia energii. Mowa tutaj np. o ociepleniu domu, wymianie okien lub drzwi, montażu pompy ciepła, a także instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli dom ma duże straty ciepła, to pomimo zastosowania instalacji PV oraz pompy ciepła, na fakturach za prąd nie będą widoczne spodziewane korzyści. Odpowiednio docieplony budynek to pierwszy krok do oszczędności. Dotyczy to wszystkich źródeł ogrzewania, a w szczególności pompy ciepła.
 

Ceglany dom z panelami fotowoltaicznymi na dachu.

 

Aby Twój dom nie generował nadmiernych strat ciepła warto przeprowadzić odpowiednie działania:

  • ocieplenie ścian,
  • ocieplenie dachu lub stropodachu,
  • izolacja podłóg oraz ogrzewanie podłogowe,
  • wymiana lub modernizacja stolarki okiennej i drzwiowej,
  • usprawnienie systemów wentylacyjnych.

Wydatki[1] związane z pracami termomodernizacyjnymi możesz odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiony został wydatek uprawniający do odliczenia. Gdy kwota odliczenia przewyższa roczny dochód, można rozliczyć ją maksymalnie w kolejnych 6 latach.

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele istniejących domów jednorodzinnych, a kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł dla wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
 

Mniejsze koszty inwestycji w fotowoltaikę

Jeśli planujesz zakup własnej mikroinstalacji, możesz skorzystać zarówno z dotacji w ramach programu Mój Prąd[2] jak również z ulgi termomodernizacyjnej. Należy wówczas pomniejszyć cenę instalacji o kwotę wsparcia i ująć ją w PIT. Od podatku możesz odliczyć wszystkie wydatki związane z fotowoltaiką tj. zakup paneli, komponenty i koszty montażu.

Do takiej inwestycji warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim postawić na sprawdzonego i bezpiecznego partnera, który jest jednocześnie przewodnikiem w tej inwestycji energetycznej, zapewniając wsparcie i fachową obsługę na każdym jej etapie.

Jeśli skorzystasz z oferty Fotowoltaika z PGE i Magazyny Energii poprowadzimy Cię przez cały etap inwestycji: od planowania i analiz, przez dobór komponentów, po uruchomienie wybranej instalacji. Proces montażu odbywa się we współpracy z partnerami zewnętrznymi, którymi są sprawdzone i doświadczone firmy, zajmujące się całościową obsługą takich inwestycji.
Więcej o naszej ofercie przeczytasz tutaj


[1] Wydatki wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.


[2] Nabór wniosków w ramach programu „Mój Prąd 6.0” trwa do 29 sierpnia 2025 roku lub do wyczerpania środków.