Jak zużywać mniej energii? Masz na to większy wpływ niż myślisz!

24.03.2025

W dobie dynamicznych zmian na rynku energii elektrycznej, a także potrzeby redukcji śladu węglowego wielu z nas zastanawia się nad tym jak zużywać mniej energii.

Czasami wysokie zużycie może bowiem wynikać z naszych przyzwyczajeń czy energochłonnych urządzeń domowych, które posiadamy, a kilka prostych zmian przyczyni się do sporych oszczędności w rachunkach za prąd. Pamiętajmy, że najtańsza energia to ta nie zużyta!
 

Jak zużywać mniej energii, zielone rośliny na monetach oraz dom z etykietą energetyczną od A, B, C, D, E, F do G.

 

 

Zweryfikuj swoje przyzwyczajenia

W oszczędzaniu energii warto zacząć od siebie, czyli od tego jakie codziennie podejmujemy decyzje jako użytkownicy energii elektrycznej. Po pierwsze zastanówmy się nad swoimi zachowaniami. Jak często zostawiamy zapalone światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy? Jeśli będziemy pamiętać, żeby je wyłączać to już przyniesie nam oszczędność energii. Zastanówmy się również czy nie oświetlamy swoich pomieszczeń zbyt intensywnie i czy oświetlenie faktycznie jest dostosowane do naszych potrzeb. 

Zostawianie niepotrzebnie włączonego oświetlenia to jednak nie jedyny błąd, który popełniamy. Często nie wyłączamy nieużywanego sprzętu i zostawiamy go w stanie czuwania, albo nie wyjmujemy z kontaktów różnego rodzaju ładowarek kiedy nie ładujemy swoich urządzeń. Takie zachowanie również niepotrzebnie zużywa energię elektryczną. 

Wielu z nas zdarza się też zapewne nie domykać lodówki, albo otwierać piekarnik w trakcie pracy, to również prowadzi do nadmiernego zużycia energii elektrycznej. Warto zwracać na to uwagę. W końcu pomyślmy też jak wykorzystujemy posiadane w domu urządzenia. Jeśli zdarza się wam wstawić nie w pełni załadowaną zmywarkę czy pralkę, również marnujemy energię. Lepiej poczekać aż uzbieramy naczynia i ubrania, tak by nasze urządzenia były pełne.

 

Używaj energii elektrycznej kiedy jest najtańsza

Chcąc obniżyć swoje rachunki za prąd warto też zastanowić się nie tylko nad tym ile jej zużywamy, ale i kiedy ją zużywamy. W tym celu możemy przyjrzeć się grupom taryfowym. Energia przeważnie jest droższa kiedy zużycie jest większe, wobec tego w nocy czy w weekendy może być tańsza. Warto więc przełożyć na ten czas szczególnie energochłonne czynności. Z pewnością takie działanie sprawdzi się w przypadku posiadaczy fotowoltaiki, którzy potrzebują pobrać prąd z sieci, kiedy ich instalacja nie generuje wystarczającej ilości energii na ich potrzeby. Wtedy nocą i w weekend pobrana energia będzie tańsza.
 

Światło światłu nierówne

Pewnie wielu z nas nie zastanawia się specjalnie nad rodzajem żarówek, których używamy w naszych lampach czy żyrandolach. Okazuje się, że może być to niezwykle istotne. Wszystkie żarówki żarowe zdecydowanie warto wymienić na nieco droższe LED-owe. Chociaż cena tych drugich jest wyższa to na dłuższą metę nasz porfel mniej ucierpi, ponieważ są one znacznie mniej energochłonne niż te pierwsze, ponadto są dość wytrzymałe.
 

Zrób przegląd swoich domowych urządzeń

W swoim gospodarstwie domowym posiadamy dziś bardzo wiele urządzeń elektrycznych, ale niektóre z nich mogą być prawdziwymi pożeraczami energii, czego warto mieć świadomość. Należą do nich płyta indukcyjna (ok. 750 kWh rocznie), piekarnik elektryczny (ok. 500 kWh rocznie), lodówka (średnio 270 kWh rocznie), czajnik elektryczny (ok. 240 kWh rocznie) i zmywarka (ok. 240 kWh rocznie). Niestety bez większości z nich nie możemy się obyć, ale jak już wspomnieliśmy powyżej można nieco zredukować zużywaną przez nie energię, poprzez odpowiednie ich używanie.

Dodatkowo, jeżeli nasze urządzenia są stare warto je wymienić i pamiętać by kupić te o możliwie najwyższej klasie energetycznej, na przykład z oznaczeniem A+++. Chociaż takie urządzenia są droższe, to jednak są znacznie mniej energochłonne, więc jednorazowo inwestując więcej, koniec końców w portfelu zostanie nam też więcej pieniędzy. Jeżeli posiadamy suszarkę do ubrań warto również zastanowić się czy nie jest to sprzęt zbędny, ponieważ to kolejne urządzenie pożerające energię, a ubrania można suszyć w sposób tradycyjny.

Warto też zainwestować w inteligentne gniazdka i listwy zasilające, które pozwalają automatycznie odłączać urządzenia pozostające w trybie czuwania.
 

Drogie ciepło i chłód

W niektórych polskich domach źródłem ogrzewania są grzejniki elektryczne. Niestety ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej może być kosztowne. W miarę możliwości powinniśmy się więc zastanowić nad zmianą źródła ciepła na tańsze. Jeśli mieszkamy w domu najlepiej będzie podłączyć się do centralnego ogrzewania, czyli ciepła systemowego, jeśli istnieje taka możliwość, a jeśli nie wybrać fotowoltaikę i odpowiednio dobraną pompę ciepła. Przy zakupie mieszkania czy segmentu na nowo wybudowanym osiedlu również lepiej wybrać takie, które ma podłączenie do ciepła systemowego. Z kolei jeżeli jesteśmy już skazani na grzejniki elektryczne, należy wybrać te o najwyższej klasie energetycznej, zainwestować w termostat, który pozwoli nam kontrolować temperaturę i obniżać ją kiedy nie przebywamy w danym pomieszczeniu. 

Posiadacze klimatyzacji również muszą liczyć się z wyższymi rachunkami za energię, dlatego najlepiej używać jej wówczas, gdy temperatury naprawdę utrudniają nam codziennie funkcjonowanie i także wybrać urządzenie o możliwie najwyższej klasie energetycznej.
 

Sprawdź swój licznik

Wreszcie czasami za wysokie rachunki za energię elektryczną może odpowiadać niesprawny licznik. Kiedy mamy podejrzenie, że tak może być należy zwrócić się do naszego operatora. Licznik powie nam również ile kosztuje nas użytkowanie poszczególnych sprzętów. Aby to sprawdzić można zastosować dwa wzory:

MOC URZĄDZENIA X CZAS UŻYCIA SPRZĘTU = LICZBA ZUŻYTYCH (KWH)

KWH X STAWKA ZA ENERGIĘ = KOSZT ZUŻYCIA ENERGII PRZEZ URZĄDZENIE

Informację o mocy danego urządzenia znajdziemy przeważnie na jego obudowie albo w instrukcji obsługi i jest ona wyrażona w Watach [W] albo w kilowatach (tysiąc Watów jest równe 1 kilowatowi). Aby oszacować koszty zużycia energii trzeba przeliczyć W na kW, a zatem podzielić moc podaną w Watach przez tysiąc.

Dajmy na to, że posiadamy żarówkę o mocy 60W, czyli 0,06 kW. Aby obliczyć ile miesięcznie kosztuje nas jej praca, kiedy świeci 10 godzin dziennie należy pomnożyć jej moc przez czas użycia, czyli 0,06 kW x 10h. Tak więc w jeden dzień zużyje ona 0,6 kWh. Aby policzyć zużycie energii w ciągu miesiąca, który ma 30 dni należy 0,06 kW pomnozyć przez 300 h co dam nam 18 kWh. Ten wynik musimy pomnożyć przez cenę za 1 kWh (wg cennika naszego dostawcy energii). Jeśli przyjmiemy, że jest to 80 groszy to otrzymamy 14,40 zł miesięcznie.

Jeżeli jednak nie chcemy lub nie mamy czasu na prowadzenie takich analiz zawsze możemy zamówić profesjonalny audyt energetyczny, który sprawdzi nam dokładnie ile energii zużywają nasze domowe urządzenia.