Zainstalowałem panele fotowoltaiczne. Jak teraz będą wyglądały moje rachunki za energię?
Wysokość rachunków za energię elektryczną zależy od wielu czynników i u każdego odbiorcy będzie to kwestią indywidualną. Istnieją jednak pewne aspekty, które zawsze wpływają na ostateczne rozliczenie.
Sprawdź ilość energii pobranej i wprowadzanej do sieci
Istotną kwestią jest ilość energii pobranej i wprowadzonej, jaka jest rozliczona na fakturze. Im większa dysproporcja między energią pobraną, a wprowadzoną, tym większa będzie opłata.
Pamiętaj:
- Dla systemu net-metering odbierasz 80 bądź 70 procent energii wprowadzonej do sieci.
- Dla systemu net-billing bilansowaniu podlega tylko energia czynna, opłata zmienna dystrybucyjna jest naliczana zawsze.
Więcej o rozliczeniach w modelu net-metering i net-biling dowiesz się
Ważna jest autokonsumpcja
Sprawdź, ile energii wyprodukowała Twoja instalacja. Taką informację znajdziesz zawsze na inwerterze bądź w aplikacji przeznaczonej dla Twojej mikroinstalacji. W warunkach polskich na jeden kW powinieneś wyprodukować od 900 do 1000 kWh rocznie. Aby instalacja fotowoltaiczna osiągnęła maksymalną wydajność, konieczne jest odpowiednie jej zaprojektowanie i prawidłowe zamontowanie.
Na wielkość produkcji energii przez panele fotowoltaiczne, która przekłada się na ilość energii wprowadzonej do sieci operatora wykazanej na fakturze, wpływa wiele czynników takich jak:
- moc mikroźródła, która powinna być adekwatna do zapotrzebowania na energię,
- miejsce zamontowania paneli fotowoltaicznych,
- kąt nachylenia i ekspozycja paneli,
- spadek wydajności modułów wraz z upływem czasu,
- nasłonecznienie w danym okresie,
- awarie lub usterki systemu fotowoltaicznego,
- wykonywanie konserwacji i serwisowania paneli.
Ilość energii oddanej i przechowywanej w sieci elektroenergetycznej zależy od poziomu autokonsumpcji, czyli tego, ile energii zużyte zostanie na bieżące potrzeby obiektu. Jeżeli ilość produkowanej energii przekracza aktualne zapotrzebowanie klienta, nadwyżka zostaje zarejestrowana przez licznik jako „energia wprowadzona do sieci”. Jeżeli bieżąca produkcja własna jest niewystarczająca, brakująca część jest pobierana z sieci i rejestrowana przez licznik jako „energia pobrana z sieci”. Dlatego też energia wprowadzona wskazana na fakturze rozliczeniowej to nadwyżka energii pozostała po autokonsumpcji.
Wielkość zużycia energii w danym obiekcie wynika głównie z takich czynników jak:
- częstotliwość używania urządzeń elektrycznych,
- klasa energetyczna urządzeń elektrycznych,
- sposób ogrzewania obiektu i podgrzewania wody,
- rodzaj wykorzystywanego oświetlenia,
- zwyczaje domowników.
Wydajność energetyczna to najważniejszy czynnik wpływający na wielkość zużycia energii w Twoim domu. Jednak zwyczaje związane ze zużyciem energii mają również wpływ na rachunek za energię, a proste zmiany mogą obniżyć koszty energii.
Przeanalizuj zużycie energii w swoim domu
Często odbiorcy energii elektrycznej nie mają świadomości, że codzienne nawyki i zwyczaje wpływają na wysokość rozliczeń. Powielane latami schematy mogą mieć istotny wpływ na efektywne gospodarowanie energią elektryczną. Warto więc zadać sobie pytanie, jakie kroki należy podjąć, aby usprawnić zarządzanie energią i wdrożyć w życie odpowiednie praktyki.
Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie wysokości zużycia energii przez urządzenia elektryczne, aby oszacować koszt działania konkretnego sprzętu. Obliczenia takie można wykonać samodzielnie. Konieczne będzie spisanie, ile godzin pracują poszczególne urządzenia, oraz sprawdzenie ich mocy podawanej przez producenta w watach. W celu wykonania dalszych obliczeń niezbędne jest przeliczenie tej wartości na kilowatogodziny, ponieważ w takiej jednostce rozliczane jest zużycie energii elektrycznej.
Przybliżoną ilość zużywanej przez dany sprzęt energii (w kilowatogodzinach) wyliczymy za pomocą wzoru: moc urządzenia (W) dzielimy przez 1 000 i mnożymy przez czas użytkowania w godzinach (h). Otrzymany wynik należy przemnożyć przez cenę 1 kWh energii elektrycznej, wg obowiązującej taryfy PGE Obrót.
Załóżmy, że Twoja lodówka ma moc 150 W (watów) i działa przez 24 godziny na dobę. Chcemy obliczyć, ile energii zużywa w ciągu jednego dnia.
Obliczenie zużycia energii w kilowatogodzinach (kWh)
- Moc urządzenia (W): 150 W
- Czas użytkowania (h): 24 godziny
Podstawiamy wartości:
Więcej sposobów jak zmniejszyć zużycie energii w Twoim domu znajdziesz w naszym poradniku „Praktyczne sposoby na oszczędzanie energii”.
Podsumowując, istnieje kilka powodów, przez które trudno obniżyć rachunki za energię elektryczną mimo posiadania paneli fotowoltaicznych. Niewłaściwy rozmiar mikroinstalacji, zwiększone zużycie energii oraz problemy z wydajnością systemu to najczęstsze przyczyny. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał swojego systemu fotowoltaicznego, warto regularnie monitorować jego wydajność i dostosowywać swoje zużycie energii. Pamiętaj, że odpowiednia konserwacja i optymalizacja mogą znacząco obniżyć Twoje rachunki za energię.
Jeśli masz pytania dotyczące swojej faktury lub realizacji umowy. Kliknij tutaj, aby skontaktować się z nami.