10 najczęściej zadawanych pytań przez prosumentów

20.02.2025

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie pytania najczęściej zadają prosumenci? W tym artykule odpowiemy na 10 najczęściej zadawanych pytań obsługowych przez prosumentów. 

Dowiesz się, jak zmienić cykl rozliczeniowy, czym jest bilansowanie godzinowe, jak działa system net-metering i net-billing oraz wiele więcej.
 

10 najczęściej zadawanych pytań przez prosumentów


Czy mogę otrzymywać faktury na swój adres e-mail?

Tak, możesz otrzymywać swoje faktury na adres e-mail! To szybkie, wygodne i ekologiczne rozwiązanie. Aktywuj elektroniczną fakturę już dziś i ciesz się łatwym dostępem do swoich rachunków w dowolnym miejscu i czasie.

Kliknij tutaj, aby wypełnić formularz online i przejść na e-fakturę. To naprawdę proste! Dołącz do grona 2,3 mln zadowolonych klientów, którzy już korzystają z tej wygodnej usługi.
 

Jak mogę zmienić cykl rozliczeniowy?

Zmień cykl rozliczeniowy w wygodny sposób za pomocą formularza na stronie internetowej. Wypełnienie go zajmuje tylko kilka minut, a cały proces jest intuicyjny. Dzięki temu możesz szybko i łatwo dostosować cykl rozliczeniowy do swoich potrzeb, bez konieczności wychodzenia z domu.
 

​​​​​Co to jest bilansowanie godzinowe?

Bilansowanie godzinowe polega na rozliczaniu energii elektrycznej w cyklach godzinowych. Oznacza to, że energia pobrana i oddana do sieci jest bilansowana w każdej godzinie. W tej metodzie odejmuje się ilość energii wprowadzonej do sieci od ilości energii pobranej. Na podstawie sumy tak obliczonych różnic wystawiane są rozliczenia. Za bilansowanie godzinowe odpowiedzialny jest Operator Systemu Dystrybucyjnego.
 

Gdzie mogę sprawdzić swoje dane dobowo-godzinowe?

Swoje dane dobowo-godzinowe znajdziesz w  raporcie w PGE eBOK. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego konta. Jeśli nie rejestrowałeś się wcześniej sprawdź jak to zrobić
 

Czym jest autokonsumpcja?

Autokonsumpcja to zużycie energii elektrycznej wytworzonej przez Twoją instalację fotowoltaiczną na własne potrzeby.

  • Jeśli ilość produkowanej energii przekracza Twoje aktualne zapotrzebowanie, to jej nadwyżka kieruje się w stronę licznika i zostaje zarejestrowana przez licznik jako „energia wprowadzona do sieci”,
  • Jeśli bieżąca produkcja własna jest niewystarczająca, brakująca część jest pobierana z sieci i rejestrowana przez licznik jako „energia pobrana z sieci”.

Pamiętaj!

Im wyższy poziom autokonsumpcji, tym mniej energii musisz pobierać z sieci, co przekłada się na oszczędności.

​​
 

Jak działa system net-metering?

Net-metering to system rozliczeń polegający na rozliczeniu energii wyprodukowanej w Twojej mikroinstalacji z energią zużytą przez Ciebie w danym okresie rozliczeniowym.

Wytworzona energia jest  rozliczana ilościowo. Z nadwyżek energii wprowadzonej do sieci możesz odebrać:

  • 0,8 z każdej wprowadzonej 1 kWh - dla instalacji o mocy do 10 kW lub,
  • 0,7 z każdej wprowadzonej 1 kWh - dla instalacji o mocy powyżej 10 kW.

W Polsce system ten obowiązywał do marca 2022 roku.
 

Co się dzieje z nadwyżką wyprodukowanej energii w modelu net-metering?

Nadwyżka wyprodukowanej energii w modelu net-metering jest przesyłana do sieci i magazynowana w wirtualnym magazynie energii. Nadwyżki energii zgromadzone w wirtualnym magazynie możesz wykorzystać przez okres następnych 12 miesięcy. Po tym czasie energia przepada bezpowrotnie.
 

Jak działa system net-billing?

Net-billing to system rozliczeń, który zastąpił net-metering. W tym modelu energia oddana do sieci jest przeliczana na złotówki i odkładana w depozycie prosumenckim.
 

Co to jest harmonogram odczytów rozliczeniowych?

Harmonogram odczytów rozliczeniowych to plan, według którego są odczytywane  liczniki energii. Odczyty te są podstawą do wystawiania faktur za zużycie energii. Sprawdź swój harmonogram rozliczeniowy.
 

Co to są faktury prognozowe?

Faktury prognozowe są to rachunki wystawione na podstawie prognozowanego zużycia energii. Faktury te wystawiamy  na przyszłe okresy rozliczeniowe, jeśli korzystasz z 6 miesięcznego cyklu rozliczeniowego.

Otrzymasz od nas rozliczenia półroczne zawierające:

  • fakturę rozliczeniową wystawioną na podstawie rzeczywistych danych udostępnionych przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej,
  • faktury prognozowe wystawione na podstawie szacowanego zużycia płatne co 2 miesiące.
     

Jeśli masz dodatkowe pytania związane z rozliczeniami prosumenckimi, skontaktuj się z nami.
Odwiedź stronę przewodnik prosumenta
​​​​​lub wypełnij formularz aby zrealizować sprawę online