Co nowego w ustawie o OZE?
Przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone ustawowo dla prosumentów rozliczanych w modelu wartościowym net-billing i wyjaśniamy, jak mogą one wpłynąć na Twoje rozliczenia za energię.
Główne zmiany w ustawie OZE
Nowelizacja ustawy wprowadza kilka istotnych zmian dotyczących zasad rozliczania prosumentów w systemie net-billing. Oto najważniejsze z nich:
- Zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego o 23%. Od 1 lutego 2025 r. w rozliczeniach zwiększyliśmy wartość depozytu prosumenckiego o 23%. Zostało to zrealizowane poprzez przemnożenie rynkowej ceny energii przez współczynnik 1,23. Na fakturach, w których zastosowaliśmy współczynnik 1,23 prezentowana wartość rynkowej ceny energii jest już powiększona o 23%.
- Wprowadzenie możliwości zmiany z rozliczeń opartych o Rynkową miesięczną cenę energii (RCEm) na rozliczenia w oparciu o Rynkową cenę energii (RCE), tzw. cenę godzinową. Ważne jest jeśli wybierzesz rozliczenia wg RCE, powrót do rozliczeń wg. RCEm nie będzie możliwy.
RCE, a RCEm
Rynkowa Cena Energii (RCE) to cena, po której energia elektryczna jest sprzedawana na rynku hurtowym w danej godzinie. Jest to cena dynamiczna, zmieniająca się w zależności od popytu i podaży na energię elektryczną w danym momencie. Prosumenci, rozliczani w tym systemie rozliczeń, otrzymują zapłatę za energię wprowadzoną do sieci na podstawie rzeczywistej wartości rynkowej w danej godzinie.
Rynkowa Miesięczna Cena Energii (RCEm)
Rynkowa Miesięczna Cena Energii (RCEm) to średnia cena energii elektrycznej obliczana na podstawie cen rynkowych z całego miesiąca. Jest to cena bardziej stabilna w porównaniu do RCE, ponieważ uwzględnia średnie wartości z dłuższego okresu. Prosumenci, którzy są rozliczani według tego systemu, otrzymują zapłatę za energię wprowadzoną do sieci na podstawie średniej miesięcznej ceny rynkowej.
Ważne!
Cena energii w systemach rozliczeń RCE i RCEm jest określana zgodnie z ustawą i ma charakter ceny urzędowej, publikowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na stronie www.pse.pl
Rozliczenia prosumentów z instalacją przyłączoną od 1 lipca 2024 roku
Prosumenci, którzy przyłączyli instalację po 30 czerwca 2024 r. będą rozliczani wyłącznie w systemie RCE. Obecny stan prawny nie daje tym prosumentom możliwości wyboru przejścia na system rozliczenia RCEm.
Rozliczenia prosumentów z instalacją przyłączoną do 30 czerwca 2024 roku
Prosumenci, którzy przyłączyli instalację do 30 czerwca 2024 r. byli rozliczani w systemie RCEm. Natomiast od 1 lipca 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. powinni być rozliczani według cen godzinowych (RCE). Od 1 lutego 2025 r. rozliczenia dla wskazanych prosumentów zostaną przywrócone do rozliczeń według cen miesięcznych (RCEm).
Rozliczenie depozytu w RCE i RCEm
Zasady rozliczenia wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu, zależnie od systemu rozliczeń, pozwalają określić wartość zwracanej nadpłaty depozytu:
- dla RCEm – do 20% wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu,
- dla RCE - do 30% wartości energii wprowadzonej w danym miesiącu.
Ważne!
Pierwszym miesiącem, w którym możemy naliczyć zwiększony depozyt (30% przy RCE) jest luty 2025 roku. Zatem pierwsza wypłata zwiększonego depozytu nastąpi najwcześniej w marcu 2026 roku.
Wybór rozliczenia RCE
Prosumenci z instalacją przyłączoną do 30 czerwca 2024 roku mogą złożyć oświadczenie o zmianie sposobu rozliczeń z RCEm na RCE. Zmianę tą wprowadzimy od pierwszego miesiąca kalendarzowego, który nastąpi po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
Wzór oświadczenia o zmianie sposobu rozliczeń z RCEm na RCE
Ważne!
Po wyborze rozliczenia godzinowego (RCE), nie ma możliwości powrotu do rozliczenia na podstawie rynkowych cen z danego miesiąca (RCEm).
Zmiany systemowe
Prowadzimy prace związane z dostosowaniem naszych systemów rozliczeniowych do zmienionych przepisów ustawy OZE. Do zakończenia prac będziemy prowadzić rozliczenia w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii (RCEm). Po dostosowaniu systemów, skorygujemy rozliczenia w oparciu o rynkową godzinową cenę energii (RCE).