Jak fotowoltaika wpływa na wartość Twojej nieruchomości? To warto wiedzieć.

04.04.2025

Instalacja fotowoltaiczna jako źródło energii dla domu nie tylko pomoże obniżyć rachunki za energię elektryczną, ale zwiększy także potencjał Twojej nieruchomości, gdy planujesz jej sprzedaż.
 

Domy lub działki z instalacją fotowoltaiczną często osiągają wyższe ceny na rynku. Ponadto, inwestorzy i nabywcy doceniają energooszczędne rozwiązania, które są nie bez znaczenia dla środowiska.
 

Wpływ instalacji fotowoltaicznych na wartość nieruchomości.


 

Decydując się na sprzedaż swojego domu lub budowę nowego, zapewne zadasz sobie pytanie, czy montaż instalacji fotowoltaicznej zwiększy wartość domu. Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpływają na opłacalność podjęcia tej inwestycji:

  • Integracja projektu domu z instalacją – montaż instalacji na etapie budowy pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przeróbkami (np. doprowadzenie odpowiednich przewodów, przygotowanie miejsca na falownik, magazyn energii).
     
  • Powierzchnia i układ dachu – pod instalację najlepiej sprawdzają się dachy skośne o orientacji południowej i nachyleniu 30 - 40°. 
    Jeśli dach będzie mały lub zacieniony warto rozważyć montaż instalacji na gruncie.
     
  • Wielkość instalacji oraz jej wydajność – określenie zapotrzebowania energetycznego domu dla potencjalnego kupca nie jest łatwe, ale bez tego trudno będzie określić wielkość instalacji. Weź pod uwagę, czy dom będzie miał ogrzewanie elektryczne, klimatyzację, pompę ciepła, jakie mogą być użyte urządzenia AGD itp.  
    Standardowe zużycie energii w domu jednorodzinnym o powierzchni 120 mto:
    4000 - 6000 kWh rocznie, co odpowiada instalacji 4 - 6 kWp.
     
  • Wybór odpowiednich urządzeń – dobór komponentów ma znaczenie dla wydajności instalacji, trwałości i w rezultacie dla jej opłacalności. Głównym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne. Sprawność paneli wpływa na ilość wyprodukowanej energii. Równie ważnym urządzeniem jest falownik, który przekształca prąd stały z paneli na prąd zmienny, który można wykorzystać w domu. Dodatkowym urządzeniem jest magazyn energii, który pozwala na przechowywanie nadwyżek energii i korzystać z niej, gdy instalacja nie produkuje energii.
    Nie bez znaczenia jest też konstrukcja, na której montowane są panele, a także system monitoringu i zabezpieczeń, który pozwala śledzić działanie instalacji oraz chroni ją przed uszkodzeniami.
     

Dlaczego fotowoltaika zwiększa cenę nieruchomości?

Podstawową przyczyną, dla której dom z założoną instalacją fotowoltaiczną zyskuje na wartości jest oczywiście niższy koszt jego eksploatacji, a mianowicie niższe rachunki za energię elektryczną, niż w przypadku gdy jesteśmy zależni wyłącznie od energii z sieci. W zależności od instalacji i taryfy posiadanie swojej małej elektrowni jest nam w stanie zredukować rachunki za energię elektryczną nawet o 80 - 90% rocznie, co jest ogromną oszczędnością.

Instalacja fotowoltaiczna będzie też dodatkowym atutem przemawiającym za naszą nieruchomością dla osób zwracających uwagę na ochronę środowiska, ponieważ znacznie zredukuje ona ślad węglowy, wytwarzany przez dane gospodarstwo domowe. 
 

Jaka instalacja będzie najbardziej zwiększać cenę nieruchomości?

Instalacja fotowoltaiczna to znaczny wydatek, ale jest to inwestycja, która z czasem się zwraca. Ważne zatem jest, aby zadbać o to, by instalacja działała sprawnie jak najdłużej - wtedy potencjalny nabywca będzie mógł się cieszyć z korzyści jej posiadania. 

Aktualnie na rynku produkowane są urządzenia wysokiej jakości, dodatkowo posiadają długoletnią gwarancję. W przypadku paneli fotowoltaicznych gwarancja może wynosić nawet do 25 - 30 lat, na falowniki udzielane są gwarancje 10 - 15 lat. Aby instalacja mogła zwiększyć cenę nieruchomości ważne jest, aby została wykonana rzetelnie oraz estetycznie. 

Warto również przeprowadzać jej regularne przeglądy techniczne, wówczas instalacja będzie służyła dłużej.
 

W Polsce fotowoltaika szczególnie podnosi atrakcyjność nieruchomości 

W Polsce mamy sporo programów, które pozwalają znacząco obniżyć wkład własny w instalację fotowoltaiczną, ponieważ częściowo ją finansują. Należą do nich chociażby “Mój Prąd,” ulga termomodernizacyjna czy lokalne dotacje. Dzięki nim można obniżyć koszt początkowy instalacji fotowoltaicznej oraz skrócić czas zwrotu z inwestycji.