Odnawialne źródła energii
Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii dla firm.
Jesteś prosumentem energii odnawialnej?
Jeśli jesteś odbiorcą końcowym wytwarzającym energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji do mocy 50 kW i nie stanowi to przedmiotu przeważającej Twojej działalności gospodarczej, określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy [1] zapoznaj się z najważniejszymi informacjami - kliknij tutaj
[1] art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 773);
Spółdzielnie energetyczne
Priorytetem Spółdzielni Energetycznych (dalej SE) jest wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii na rzecz swoich członków. W celu zwiększenia przychodów swoich członków ze sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej oraz ograniczenia kosztów jej zakupu SE organizuje dostawy i odbiór energii elektrycznej między swoimi członkami.
Spółdzielnia energetyczna może powstać na:
→ obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej lub,
→ obszarze nie więcej niż 3 tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą.
Ważne! Spółdzielnia energetyczna musi obejmować obszar jednego Operatora Systemu Dystrybucyjnego, po ustaleniu miejsca przyłączenia wytwórców i odbiorców.
Należy spełnić następujące warunki:
→ Członkami SE mogą być wyłącznie osoby fizyczne lub osoby prawne.
→ Członkowie spółdzielni przyłączeni do sieci dystrybucyjnej jednego OSD, na napięciu niższym niż 110 kV.
→ Prowadzi działalność na obszarze od 1 do 3 gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich bezpośrednio sąsiadujących ze sobą.
→ W przypadku, gdy przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie:
- energii elektrycznej - łączna moc źródeł wytwórczych, nie większa niż 10 MW, powinna pokrywać nie mniej niż 70% łącznego zapotrzebowania na energię wszystkich członków spółdzielni. Zwolnienie z akcyzy od zużycia energii wytworzonej przez spółdzielnię jest możliwe o ile sumaryczna moc źródeł wytwórczych nie przekracza 1 MW,
- ciepła - łączna moc osiągalna cieplna nie przekracza 30 MW,
- biogazu lub biogazu rolniczego - roczna wydajność wszystkich instalacji nie przekracza 40 mln m3,
- biometanu – roczna wydajność wszystkich instalacji nie przekracza 20 mln m3.
→ SE może podjąć działalność po uzyskaniu wpisu do stosownego rejestru. Rejestr spółdzielni energetycznych prowadzi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
→ SE jest zobowiązana do prowadzenia dokumentacji dotyczącej ilości:
- energii elektrycznej,
- biogazu,
- biogazu rolniczego,
- biometanu,
- ciepła,
wytworzonych oraz zużytych przez Członków SE. Na jej podstawie sporządza i przekazuje Dyrektorowi Generalnemu KOWR sprawozdania roczne, w ujęciu miesięcznym oraz w terminie 60 dni od zakończenia roku kalendarzowego.
→ Wytwórców energii w ramach SE może być kilku. Instalacje wytwórcze mogą być własnością SE lub poszczególnych jej Członków.
Więcej informacji znajdziesz pod adresem:
Klastry energii
Celem klastra jest bilansowanie energii poprzez jej wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii i zrównoważenie zapotrzebowania jego członków. To też poprawa lokalnego środowiska naturalnego, zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego czy zwiększenie efektywności ekonomicznej gospodarki lokalnej oraz jej konkurencyjności.
Jest to cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić:
→ osoby fizyczne,
→ osoby prawne,
→ jednostki naukowe,
→ instytuty badawcze
→ jednostki samorządu terytorialnego.
Dotyczy ono wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii, innych źródeł lub paliw w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Obszar działania klastra nie przekracza granic jednego powiatu lub 5 gmin i ustala się go na podstawie miejsc przyłączenia wytwórców i odbiorców energii dla członków klastra.
Klaster energii reprezentowany jest przez Koordynatora.
Powołana w celu koordynacji działań klastra energii:
→ spółdzielnia,
→ stowarzyszenie,
→ fundacja,
→ wskazany w porozumieniu cywilnoprawnym dowolny członek klastra energii.
Prosument lokatorski
Szukasz rozwiązania na obniżenie zobowiązań z tytułu zakupu energii elektrycznej lub opłat związanych z lokalami mieszalnymi w budynku wielolokalowym lub innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej? Sprawdź czy spełniasz warunki aby zostać prosumentem lokatorskim.
Prosumentem lokatorskim może zostać prosument energii odnawialnej, który korzysta z rozliczenia na zasadach net-billing i wytwarza energię elektryczną w mikroinstalacji spełniającej warunki określone w Ustawie [1], tj.:
→ mikroinstalacja umiejscowiona jest na budynku wielolokalowym o przeważającej części mieszkalnej (np. na jego dachu, balkonie, elewacji),
→ mikroinstalacja przyłączona jest za układem pomiarowo-rozliczeniowym (licznikiem) części wspólnej budynku wielolokalowego o przeważającej funkcji mieszkalnej,
→ moc mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku wielolokalowego o przeważającej funkcji mieszkalnej, w tym jego części wspólnej i części składającej się z indywidualnych lokali.
[1] Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii
Konieczne jest złożenie do nas stosownego wniosku. Wniosek możesz złożyć na kilka sposobów, w formie pisemnej lub elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym lub podpisem osobistym: Wzór wniosku - kliknij tutaj
Ważne: Jeśli jesteś prosumentem rozliczającym się w modelu net-metering musisz złożyć do nas również oświadczenie o zmianie modelu rozliczenia na net-billing. Wzór wniosku - kliknij tutaj
Jeśli złożyłeś poprawnie wniosek to zmiany uwzględnimy od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wniosek. Wartość Twojego depozytu prosumenckiego wypłacimy po zakończeniu okresu rozliczeniowego.
Dokumenty do pobrania
-
Oświadczenie Klienta o statusie prosumenta energii odnawianej dotyczące zmiany prowadzenia rozliczenia z modelu net-metering na model net-billing [pdf 185 kB]
-
Poznaj zasady działania mikroinstalacji [pdf 223 kB]
-
Wzór formularza odstąpienia od zmian w umowie [pdf 584 kB]
-
Wzór - Protokół zdawczo-odbiorczy "Oświadczenie na okoliczność przekazania / przejęcia lokalu" [pdf 677 kB]
-
Protokół zdawczo-odbiorczy "Oświadczenie na okoliczność przekazania / przejęcia lokalu" [pdf 669 kB]
-
Wniosek prosumenta lokatorskiego dotyczący rozliczeń środków zgromadzonych na depozycie prosumenckim [pdf 579 kB]
-
Przewodnik "Podstawowe zasady rozliczania prosumentów w modelu net - billing" [pdf 272 kB]
-
Przewodnik "Podstawowe zasady rozliczania prosumentów w modelu net - metering" [pdf 200 kB]