Meta Pixel script image

Rozkaz: Zdobyć elektrownię!

 

PGE Polska Grupa Energetyczna w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego oddaje hołd energetykom walczącym w obronie warszawskiej Elektrowni Powiśle, Jak co roku organizujemy uroczystość pod hasłem "Energetycy w Powstaniu". W trakcie tegorocznego wydarzenia odbędzie się premierowy pokaz animacji: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, stworzonej przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Film można zobaczyć już na naszej stronie! 

Na bazie scenariusza animacji, Fundacja PGE przygotowała specjalne wydanie komiksu pt. „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”. Ilustracje do komiksu przygotował Andrzej Grzechnik.

Natomiast od godziny 13:00 zapraszamy na plenerowe Kino Powstańcze. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, w tym: „Rozkaz: Zdobyć Elektrownię!”, „Energetycy w Powstaniu: wspomnienia”, „Wywiad jakiego jeszcze nie było: pseudonim „Cubryna” oraz „Energetycy w Powstaniu”, jak również „Fajna ferajna czyli powstanie oczyma dzieci” w reżyserii Tomasza Stankiewicza, „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy, „Godzina W” Janusza Morgernsterna czy „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

ZOBACZ FILM:

Jak powstawał film:

Scenariusz do filmu został opracowany na podstawie wydarzeń opisanych przez historyka Michała Wujciuka. Za rekonstrukcję i odtworzenie przebiegu zdarzeń odpowiadały Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław" pod przewodnictwem Grzegorza Krynickiego oraz Grupa Rekonstrukcyjno-filmowa GRF Bemowo. Nagrany materiał został przekształcony na animację dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii sztucznej inteligencji. Nad całością produkcji czuwali Paweł Jaworowski, producent Goood Film, oraz reżyser Przemysław Kulikowski.

 

ZOBACZ Komiks pt. Rozkaz: Zdobyć elektrownię!

 

Dodatek do tygodnika "Do Rzeczy"

W najnowszym numerze tygodnika "Do Rzeczy" ukazała się wkładka historyczna poświęcona wydarzeniom w Elektrowni Powiśle. Możemy przeczytać o tym, jak przygotowywano akcję zdobycia elektrowni, jak utrzymano jej pracę przez 30 dni Powstania Warszawskiego i dlaczego było to tak ważne z punktu militarnego. POLECAMY!

 

Kino Powstańcze: