Festiwal Mozartowski

Jest największym w Polsce i cenionym na całym świecie festiwalem ku czci wybitnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1991 roku z okazji przypadającej wówczas 200. rocznicy śmierci artysty. Pomysłodawcami Festiwalu byli współzałożyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Liczne koncerty i spektakle, odbywające się w najpiękniejszych miejscach Warszawy, co roku przyciągają wielu melomanów.

 

Szalone Dni Muzyki

To największy międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, a jego początki sięgają 1995 roku. Pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest René Martin – twórca i organizator licznych wydarzeń i koncertów muzycznych na całym świecie. Festiwal Szalone Dni Muzyki organizowany jest od wielu lat we Francji, Japonii oraz Rosji, a od 2010 roku także w Polsce. Jego głównym celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących muzyki klasycznej dzięki krótkim koncertom, prezentującym przystępny i jednocześnie zróżnicowany repertuar.

 

Festiwal Muzyczny w Łańcucie

Historia Festiwalu Muzycznego w Łańcucie sięga 1961 roku. Od wielu lat Festiwal jest stałym punktem w kalendarium melomanów z całego świata. Wydarzenie skupiające międzynarodową publiczność ma ugruntowaną renomę, a każdego roku program obfituje w nazwiska cenionych osobistości.

 

Wieczór poetycki z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta

herbert.png

Od kilku lat w rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta organizowany jest wieczór poetycki poświęcony twórczości poety. Celem spotkania jest uczczenie wielkiego polskiego poety, eseisty i dramaturga. Twórczość Herberta należy do najważniejszych osiągnięć polskiej literatury drugiej połowy XX wieku, a jego dzieła przetłumaczone zostały na 35 języków. PGE co roku jest partnerem tego wydarzenia.