FILHARMONIA NARODOWA W WARSZAWIE

Filharmonia Narodowa to reprezentacyjna instytucja życia muzycznego w Polsce. Co roku gości melomanów z całego świata a także osobistości międzynarodowej elity kulturalnej, społecznej i politycznej. Oferuje spotkania ze sztuką na najwyższym poziomie.

Filharmonia Narodowa organizuje wiele koncertów symfonicznych, recitali i wieczorów kameralnych w każdym sezonie, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata.

W warszawskiej Filharmonii Narodowej regularnie odbywają się koncerty dla młodzieży, niedzielne koncerty dla dzieci oraz Poranki i Popołudnia dla Małych Melomanów, których patronem jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Filharmonia Narodowa pełni również rolę edukacyjną, organizując tysiące koncertów w szkołach i ośrodkach kultury na terenie całej Polski.

Obecnie zespół Filharmonii Narodowej liczy 112 wybitnych instrumentalistów i 100 artystów chóru, które odbyły ponad 140 tournées na pięciu kontynentach. Zapraszane są systematycznie do najsłynniejszych ośrodków muzycznych świata, takich jak: Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Berliner Philharmonie, Royal Festival Hall, Suntory Hall, La Scala, La Fenice, Musikverein.

Orkiestra bierze stały udział w koncertach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" oraz w finałowych przesłuchaniach Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. F. Chopina.

Filharmonia Narodowa ma na swoim koncie liczne nagrania dla polskich i zagranicznych firm płytowych - dla Polskich Nagrań, Deutsche Grammophon, Philips i CD Accord.

www.filharmonia.pl

 

POLSKA FILHARMONIA BAŁTYCKA IM. FRYDERYKA CHOPINA W GDAŃSKU

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku to największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce, którą odwiedzają melomani nie tylko z regionu, ale także z kraju i z całego świata. Siedziba Filharmonii Bałtyckiej mieści się w ścisłym centrum Gdańska, w dawnej elektrociepłowni Ołowianka, której budynki zostały przekazane na cele kultury w 1997 r.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej stale gości wyjątkowych artystów muzycznych. W 2020 roku już po raz 63. odbył się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Archikatedrze Oliwskiej, w urokliwych gdańskich zabytkach rozbrzmiewała Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska, w Salonie Gdańskim w siedzibie Filharmonii wysłuchać można było pianistów zaproszonych do cyklu Chopin nad Wodami Motławy.

Filharmonicy gdańscy występują również na innych ważnych pomorskich festiwalach – Gdańskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku, Gdynia Classica Nova czy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi i wielu innych.

www.filharmonia.gda.pl

 

OPERA NOVA W BYDGOSZCZY

Opera Nova w Bydgoszczy to obecnie największa i jedna z najważniejszych jednostek artystycznych regionu Kujaw i Pomorza. Bydgoska Opera Nova jest instytucją kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia bydgoskiej sceny operowej rozpoczęła się 21 września 1956 roku kiedy to na deskach Studia Operowego wystawiono przedstawienie „Flis” i „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki oraz „Wesele w Ojcowie” Karola Kurpińskiego.

Bydgoska Opera zaprasza do współpracy znakomitych realizatorów i artystów. Chlubą i wizytówką Opery Nova, przynoszącą sławę w środowisku artystycznym na całym świecie jest stworzony w 1994 r. Bydgoski Festiwal Operowy.

Bogaty repertuar Opery Nova obejmuje dzieła operowe, baletowe, operetki, musicale, uzupełnione o okolicznościowe koncerty.

www.opera.bydgoszcz.pl

 


 

FILHARMONIA GORZOWSKA

Filharmonia Gorzowska to najmłodsza instytucja kultury w Gorzowie Wielkopolskim i jedna z najmłodszych filharmonii w Polsce. Uroczysta inauguracja Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej odbyła się 18 maja 2011 roku.

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej to młody, międzynarodowy i ambitny zespół. Muzycy pochodzą z Polski, Niemiec, Belgii, Portugalii, Japonii i Chin. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny – od baroku po współczesność. Mimo niedługiego stażu, orkiestra wystąpiła z wieloma światowej sławy artystami. Muzycy zagrali m.in. pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów – Maxima Vengerova oraz mieli zaszczyt pracować pod dyrekcją takich sław jak: Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała czy Antoni Wit.

Zarówno cała Orkiestra, jak też poszczególni muzycy jako kameraliści, biorą regularny udział w koncertach i projektach edukacyjnych realizowanych przez Filharmonię Gorzowską oraz bardzo aktywnie włączają się w działania i przedsięwzięcia kulturalne i społeczne, których organizatorem jest Miasto Gorzów.  

Fot. Krzysztof Grygiel

www.filharmoniagorzowska.pl

 

 

 

 

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA IM. OSKARA KOLBERGA W KIELCACH

Historia zespołu sięga 1920 roku, kiedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna wyłoniona z Orkiestry Dętej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Po wojnie część jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfoniczne. Inauguracja pierwszego sezonu artystycznego miała miejsce 28 lipca 1945 r.

Status filharmonii nadano orkiestrze w 1968 r. dzięki Karolowi Anbildowi, który prowadził ją w latach 1957-90. Z jego inicjatywy w 1964 r. powstał festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, a w 1984 r. powołano Chór Filharmonii. W 1998 r. instytucja została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. W styczniu 2012 Filharmonia otrzymała nową siedzibę wybudowaną w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zespół, w skład którego wchodzi ok. 80 muzyków, koncertował m. in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Południowej.

Na swoim koncie artystycznym Orkiestra ma nagrania radiowe, DVD, a także nagrania płytowe, m.in. cykl Album Polski oraz We Are From Here i Muzyka na otwarcie nowej siedziby.

www.filharmonia.kielce.com.pl

 

 

 

FILHARMONIA IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO W LUBLINIE

Filharmonia w Lublinie to najstarszy zespół filharmoniczny działający w Polsce po II wojnie światowej – istnieje od grudnia 1944 r. Siedziba Filharmonii mieści się w jednym budynku wraz z Teatrem Muzycznym i Centrum Spotkania Kultur. Filharmonia w swoim repertuarze ma utwory od baroku po muzykę współczesną a także muzykę musicalową i estradową. 

W listopadzie 2009 r., z okazji 65-lecia działalności, Filharmonia Lubelska została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Znakiem szczególnym Filharmonii Lubelskiej są organy zainstalowane w sali koncertowej. Instrument, jest dziełem znanej i cenionej, działającej od 1820 r. w Poczdamie firmy Alexander Schuke. Od strony artystycznej kształt brzmieniowy został pomyślany tak, aby z równym powodzeniem można było wykonać różne, nawet najbardziej wymagające style muzyki.

www.filharmonialubelska.pl

 

 

 

 

 

 

FILHARMONIA PODKARPACKA IM. ARTURA MALAWSKIEGO W RZESZOWIE

Filharmonia Podkarpacka współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięku temu oferuje szeroki zakres muzycznego repertuaru. Poza regularnymi wieczorami symfonicznymi kilka razy w sezonie koncertowym organizowane są przedsięwzięcia artystyczne z cyklu: BOOM (BALET, OPERA, OPERETKA, MUSICAL w Filharmonii). Filharmonia duży nacisk kładzie na muzyczną edukację, organizując liczne audycje w szkołach i przedszkolach województwa podkarpackiego. Działalność Filharmonii Podkarpackiej jest wizytówką regionu, dzięki udziałowi w koncertach wybitnych osobowości artystycznych, organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć artystycznych poza siedzibą czy znaczące uczestnictwo filharmoników z Rzeszowa w koncertach odbywających się za granicą.

Filharmonia Podkarpacka od prawie sześćdziesięciu lat jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie - cyklu nadzwyczajnych wydarzeń artystycznych realizowanych w ostatnim tygodniu maja każdego roku.

Dokumentowaniu a zarazem propagowaniu kultury muzycznej służą nagrania płytowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Missa Solemnis Ignacego Rittera von Seyfrieda (Dux),  płyta CD z utworami Józefa Wieniawskiego (Acte Prealable), dziełami Joanny Bruzdowicz  (Acte Prealable), czy Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza (Polskie Radio).

www.filharmonia.rzeszow.pl

 

 

TORUŃSKA ORKIESTRA SYMFONICZNA

Toruńska Orkiestra Symfoniczna szczyci się ponad 40-letnią działalnością. W 1979 r., kiedy to instytucja zaczynała funkcjonować w lokalnej świadomości, zespół liczył 11 muzyków. Dzisiaj Orkiestra to blisko 70 osób pełniących  funkcje  muzyczno-administracyjne, w tym muzycy grający na skrzypcach ( 18), altówkach (8), wiolonczelach (5), kontrabasach (3), fletach (3), obojach (2), klarnetach (3), fagotach (2), waltorniach (2), trąbkach, (3) puzonach (3), perkusji (1) oraz na fortepianie i klawesynie.

W ofercie muzycznej  Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej znajdują się wydarzenia na skalę europejską i światową jak Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego oraz Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Toruńska Orkiestra Symfoniczna na przestrzeni swojej działalności dała blisko 3 tys. koncertów we wszystkich znaczących miastach Polski oraz w wielu krajach Europy. Ponadto Toruńska Orkiestra Symfoniczna otwiera się na nowe formy i projekty muzyczne. Przykładem jest współorganizacja i współwykonawstwo premierowego koncertu nowatorskiego projektu Steve Nash & Turntable Orchestra. Projekt miał na celu połączenie dwóch światów - muzyki klasycznej i turntablismu, czyli wykorzystania brzmienia orkiestry, fortepianu i gramofonów obsługiwanych przez DJ-ów.

www.tos.art.pl

 

 

 

NARODOWE FORUM MUZYKI IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to instytucja artystyczna, która powstała w 2014 r. z połączenia Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans i Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Jednym z inicjatorów utworzenia Narodowego Forum Muzyki i obecnie jego dyrektorem jest Andrzej Kosendiak.

Narodowe Forum Muzyki stawia sobie za cel propagowanie wśród mieszkańców Dolnego Śląska i osób odwiedzających Wrocław aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Owocem tych intensywnych działań jest dziesięć festiwali, na które każdego roku są zapraszani najwybitniejsi polscy i zagraniczni artyści, sam obiekt zaś staje się przestrzenią spotkania przedstawicieli różnych sztuk, nie tylko muzycznych. W ramach instytucji działa dwanaście zespołów. Narodowe Forum Muzyki prowadzi szeroką działalność edukacyjną i nagraniową - każdego roku ukazują się liczne, zawierające zróżnicowany repertuar płyty. 

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu jest jednym z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej.

Fot. Karol Sokołowski

www.nfm.wroclaw.pl

 

 

 

 

FILHARMONIA OPOLSKA IM. JÓZEFA ELSNERA

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej założona została w 1952 roku jako Opolska Orkiestra Symfoniczna. Już po pięciu latach działalności zespół przemianowano na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu, od 1969 roku noszącą imię Józefa Elsnera – kompozytora nierozerwalnie związanego z ziemią opolską. Swą obecną nazwę orkiestra przyjęła w 1972 r., kiedy to decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołana została Państwowa Filharmonia im. Józefa Elsnera w Opolu. W ciągu blisko siedemdziesięciu lat swojej działalności Orkiestra gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów.

Orkiestra Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska wiosna, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie czy International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii.

Obok działalności koncertowej, Orkiestra w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt z repertuarem obejmującym twórczość Johannesa Brahmsa, Antonio Vivaldiego, Karola Szymanowskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Witolda Maliszewskiego oraz patrona instytucji – Józefa Elsnera.

www.filharmonia.opole.pl

 

 

FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE

Filharmonia  w Szczecinie to jedna z najnowocześniejszych, wyróżniających się muzycznych instytucji w Polsce. Przyciąga nie tylko architektonicznymi walorami, lecz także nieszablonowym podejściem do muzyki. Budynek Filharmonii w Szczecinie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2015.

Filharmonia kreuje oryginalne wydarzenia nierzadko odbijające się szerokim echem również poza granicami kraju. Budynek posiada dwie sale koncertowe z nowoczesnym zapleczem technicznym i wyjątkowymi walorami akustycznymi,(pozwalającymi m. in. na nagrywanie płyt. Filharmonia prowadzi szeroką działalność edukacyjną skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i starszych melomanów, realizuje projekty i kampanie społeczne i włącza się w działania międzyinstytucjonalne, nagrywa i wydaje płyty oraz książki.

Fot. Marcin Zaborowski

www.filharmonia.szczecin.pl

 

 

 

 

 

FILHARMONIA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO W KRAKOWIE

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie to jedna z najważniejszych instytucji kultury i jedna z największych sal koncertowych Małopolski. Filharmonia krakowska już w lutym 1945 r. jako pierwsza wznowiła swoją działalność po II wojnie światowej. Jest znana szczególnie z wykonywania repertuaru swojego patrona – Karola Szymanowskiego, a także Krzysztofa Pendereckiego. Tradycja wykonywania koncertów w piątek lub sobotę jest stałym punktem krakowskich melomanów oraz kształtuje w nowych pokoleniach kulturalny rytm tygodnia związany z muzyką klasyczną.

Szeroka oferta Filharmonii sprawia, że odwiedzają ją zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci.

Fot. Klaudyna Schubert

www.filharmonia.krakow.pl