Gdyby wszystkich pracowników Grupy PGE zebrać i osiedlić wraz z ich rodzinami w jednym miejscu, powstałoby średnie – jak na polskie warunki – miasto. Ale my jesteśmy obecni w całym kraju. Pracujemy w 200 lokalizacjach rozsianych po całej Polsce. Dlatego staramy się dbać o naszych pracowników i o ich rodziny, a także o otoczenie, w którym żyjemy.

Przede wszystkim nasi pracownicy mogą liczyć na konkurencyjne na tle lokalnego rynku wynagrodzenie oraz na stabilne zatrudnienie. Dla wielu osób ten drugi czynnik na zmiennym i niełatwym często rynku pracy ma nadal duże znaczenie.

Nasi pracownicy mogą liczyć także na dodatkowe świadczenia. Chcemy, aby pracowali tak dobrze, jak potrafią, ale kiedy wyjdą z pracy, chcemy, aby odpoczywali jak najlepiej się da. Dbamy więc o to, aby nasi pracownicy mogli korzystać z biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe, a także dofinansowujemy letni wypoczynek.

Dbanie o zdrowie to jeden z priorytetów PGE

Spółki Grupy PGE od lat prowadzą współpracę z różnorodnymi jednostkami medycznymi, dzięki czemu pracownicy mają możliwość korzystania z badań specjalistycznych i konsultacji np. onkologicznych czy gastrologicznych. Prawo do świadczeń w ramach ponadstandardowej opieki medycznej mają również emeryci i renciści wybranych jednostek. PGE prowadzi także Pracowniczy Program Emerytalny.

Pamiętamy także o dzieciach. Mogą one uczestniczyć w organizowanych półkoloniach, koloniach, obozach wakacyjnych, a także festynach z okazji Dnia Dziecka czy zakończenia wakacji oraz świąt branżowych. Dostają także paczki od Mikołaja.

Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Nasi pracownicy odwdzięczają się nam dobrą opinią. Od lat zajmujemy czołowe pozycje w konkursach i badaniach, których celem jest promowanie dobrych pracodawców. W badaniu, w którym firma Randstad Employer Brand Research pyta Polaków o wymarzonego pracodawcę, od lat zajmujemy pozycję w pierwszej dziesiątce. Aż trzy z oddziałów spółek z Grupy PGE zdobyły certyfikat „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. W tym konkursie decyduje głos organizacji zakładowych jednostek organizacyjnych NSZZ „Solidarność”.

Takie oceny ze strony „Solidarności” cieszą nas tym bardziej, że szanujemy związki zawodowe i cieszymy się, że są one w naszej Grupie liczne. Poza „Solidarnością” mamy jeszcze w PGE związki ze Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków, związkowców z „Solidarności 80” i z wielu innych. Szanujemy prawo pracowników do zrzeszania się i jesteśmy zadowoleni, że wielu z nich z tej możliwości korzysta. To część wielkiego dziedzictwa PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Stabilne i bezpieczne miejsce pracy

Staramy się dbać o naszych pracowników w pracy. Wielkie znaczenie przykładamy do bezpieczeństwa. Celem Grupy PGE jest promowanie wśród pracowników kultury bezpiecznej pracy. Realizowane inicjatywy opierają się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych oraz wymianie wiedzy i doświadczeń. Poszczególne spółki Grupy posiadają własne regulacje BHP. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki działalności poszczególnych linii biznesowych. Ze względu na charakter pracy, na największe ryzyko narażeni są pracownicy spółek wytwórczych, ciepłowniczych i dystrybucyjnych. Promowanie bezpieczeństwa wśród pracowników zostało wpisane do strategii biznesowej Grupy PGE jako cel do realizacji w ramach zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu i zrównoważonym rozwojem.

To wszystko daje efekty. W roku 2018 nie było żadnego wypadku śmiertelnego w całej Grupie. Ale nadal jeszcze mamy sporo do zrobienia, bo niestety wypadki przy pracy się zdarzały. Było ich 155. Wprawdzie przy 42 tysiącach pracowników nie jest to zły wynik, ale mimo wszystko zdajemy sobie sprawę, że mieliśmy o 155 wypadków za dużo.

Ważne jest nie tylko to, że pracuje się nam dobrze, stabilnie i bezpiecznie. Ogromne znaczenie ma również to, że lubimy się w pracy, dzięki czemu nie tracimy kontaktu, kiedy już wyjdziemy poza bramy zakładów. Wspólnie biegamy – nasi pracownicy brali udział choćby w konińskim Biegu o Lampkę Górniczą, w Bełchatowskiej 15-tce i w warszawskim Biegu Niepodległości. Wspólnie jeździmy motocyklami – nasi pracownicy z Bełchatowa pokonali 3,5 tys. kilometrów, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wybrali się na wyprawę granicami naszego kraju. 

Wspólnie żeglujemy – w rejsie, zorganizowanym przez działający przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Górnictwa w Kopalni Bełchatów, którego trasa wiodła przez Wielkie Jeziora Mazurskie, brało udział 77 żeglarzy. Wspólnie łowimy ryby i wspólnie o nie dbamy. To dzięki Kołu Wędkarskiemu „Górnik” przemysłowe zbiorniki przy kopalni Bełchatów są pełne ryb, a w opiece nad nimi pomagają im koledzy z Koła „Megawat”, powstałego przy elektrowni.

Wolontariat pracowniczy

Wspólnie też pomagamy innym. Nasi pracownicy od lat współpracują z wychowawcami Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie, realizując wspólnie akcje mające na celu wsparcie dla podopiecznych placówki. Prowadzą również coroczne akcje charytatywne, przekazując też zebrane paczki żywnościowe, zabawki, sprzęt AGD samotnym matkom oraz domom dziecka. Corocznym zwyczajem są także bożonarodzeniowe kiermasze lokalnych organizacji działających na rzecz osób potrzebujących.

Przykładów tego, jak wspaniali są pracownicy PGE, jest mnóstwo. Poświęcając swój prywatny czas, sprzątają rzeki i lasy, zbierają surowce, pracują jako wolontariusze. Wszystko po to, aby wspomóc potrzebującym. To dzięki nim mamy aż 42 tysiące powodów do dumy.