Meta Pixel script image

Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych i Wiatrowych”

15 października 2021 roku rozpoczęły się eliminacje do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych“ organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE.

Zadaniem uczestników było zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii skierowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.

Celem konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych” jest zachęcenie młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej w szkole, m.in. podczas lekcji fizyki. Jest to także solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace były testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny było wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczył się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

W eliminacjach, na przełomie marca i kwietnia 2022 roku, udział wzięło 845 uczniów i 193 nauczycieli reprezentujących 180 szkół z całej Polski. Uczniowie rywalizowali indywidualnie lub w dwu-trzyosobowych zespołach i zbudowali łącznie 351 turbin wiatrowych. Do budowy swoich modeli wykorzystywali różnorodne materiały, począwszy od drewna, przez metal i tworzywa sztuczne, kończąc na elementach wykonanych w technologii druku 3D.

Do ogólnopolskiego finału, który odbył się 22 kwietnia w Warszawie, zakwalifikowały się 54 najlepsze zespoły. Do ostatniego etapu turnieju przystąpiło 25 drużyn ze szkół podstawowych i 29 ze szkół ponadpodstawowych.

Podczas finału na uczestników czekały także dodatkowe atrakcje w postaci możliwości zwiedzenia dwóch wystaw: „Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem” oraz „Historia komputerów. Liczy się!” przygotowanych w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Laureaci turnieju finałowego w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody o wartości: I miejsce 2000 złotych, II miejsce 1600 złotych, III miejsce 1200 złotych, IV miejsce 800 złotych, V miejsce 400 złotych. Dla opiekunów najlepszych drużyn organizator przygotował nagrody o wartości 1000 złotych.

Na jesieni 2022 roku Fundacja PGE planuje zorganizowanie kolejnego konkursu w ramach współpracy z Piaseczyńską Fundacja Ekologiczną pod nazwą „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022”.

Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.pgeturniejmaszyn.pl oraz śledzenia profilu konkursu w mediach społecznościowych.