Meta Pixel script image

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych instytucji muzealniczych w Polsce. Powstało w 1870 roku, a dziś zbiory liczą około 62 tysiące obiektów, od sztuki dawnej po współczesną. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki, ryciny, tkaniny, fotografie, a także przedmioty sztuki użytkowej, wzornictwo czy meble.

W głównym gmachu Muzeum, późnogotyckim klasztorze franciszkańskim, mieści się Oddział Sztuki Dawnej. Zbiory sztuki dawnej reprezentowane są przez dzieła malarstwa flamandzkiego i holenderskiego od XV do XVII wieku, z najważniejszym wśród nich obrazem Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny” oraz pracami takich mistrzów, jak Peter Brueghel Młodszy, Jan Brueghel Starszy, Jacob Swanenburgh, Paul Vredeman de Vries, Jan Fyt i wielu innych.

Ponadto instytucja posiada jeszcze 5 oddziałów mających swoje siedziby w zabytkowych budynkach. W Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej, a w pobliskim Spichlerzu Opackim – Oddział Etnografii. Zielona Brama przy Długim Targu jest miejscem prezentacji różnorodnych wystaw czasowych. Znajduje się w niej również Gdańska Galeria Fotografii, w której prezentowane są bogate zbiory tego medium. W dworku Józefa Wybickiego w Będominie koło Kościerzyny, swoją siedzibę ma Muzeum Hymnu Narodowego, a w Waplewie Wielkim, w zabytkowym pałacu należącym niegdyś do rodu Sierakowskich, działa Muzeum Tradycji Szlacheckiej. W 2021 roku na postoczniowych terenach w Gdańsku powołano do życia NOMUS–najmłodsze muzeum sztuki współczesnej w Polsce.